Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

O nás:skupina historického šermu

O nás

Členové

          Lenka Grohmanová DiS "Gríšanda"
Předseda

    Zakladatelka a předseda skupiny. U šermu vyrostla díky svému otci "Gríšovi". Své bezstarostné dětství strávila u Rytířů Lužických hvozdů z Nového Boru. Po té, co její otec tuto skupinu opustil a založil skupinu historického šermu Cvikovští Žoldnéři, stala se zde členkou a začala se podílet na vystoupeních. Když pak její otec odeše
l i z této skupiny, tak se dva roky téměř nikam nejezdilo. To jí přivedlo na nápad založit si vlastní skupinu ... a tak vznikla skupina historického šermu Garde. Krom klasického vystoupení se začala věnovat i tanci s ohnivými vějíři.

Krom všeh
o je pokladník a stará se o administrativu skupiny a o stránky :)

No a také je maminkou na plný úvazek :-D

" Historický šerm je můj druhý život .... "


          Jiří Grohman "Gríša"
Jednatel

    Je u šermu asi od roku 1983. V roce 1984 byl u zrodu Rytířů Lužických hvozdů z Nového Boru, kde působil dlouho jako vedoucí skupiny. Po té co od nich odešel, založil novou skupinu ve Cvikově pod názvem Cvikovští Žoldnéři. I odtud nakonec odešel a od šermu téměř upustil. Až když jeho dcera založila skupinu historického šermu Garde, stal se jejím členem a posléze i jednatelem.
  
   Podílel se i na založení Řádu Modrého Kříže, kde byl po dobu několika dlouhých let velmistrem. Rytířem řádu je dodnes a  nově byl zvolen generálem řádu.

" ... Náš moudrý stařešina... :-D "


          Pavel Grohman "Gríša ml."

    U šermu je téměř od narození. I on, stejně jako jeho sestra strávil bezstarostné dětství u Rytířů Lužických hvozdů z Nového Boru a dále prošel skupinou historického šermu Cvikovští Žoldnéři, nikoli však jako člen. Až když jeho sestra zakládala skupinu Garde, stal se spoluzakladatelem a členem skupiny. Je to výborný bavič a improvizátor :-D Navíc se začal podílet na tvorbě scénářů. Například bitvu pro rok 2018 vymyslel zcela sám a nutno podotknout, že scénář zaslouží velkou pochvalu!!!

    V roce 2009 se stal rytířem Řádu Modrého Kříže.

" Bez něj by to nebylo ono "          Petr Friedl "Barbar"

    Do  skupiny přišel v roce 2007. Získal si přezdívku Barbar. Meč ovládá velice dobře, je horlivej, plnej nápadů a baví ho to.
Než přišel do skupiny, věnoval se převážně horolezectví a pořádal výpravy do hor, což ho nepustilo dodnes. Má rád kaskadérství a adrenalin. Navíc je mu koníčkem i jeho práce - zámečník ... No a to se vyplatí :-D V současné době mu zdraví  nedovolí jezdit naplno, ale stále s námi zůstává a je pevnou součástí naší party.

Je rytířem Řádu Modrého kříže.

" Otevřít jde všechno :-D "


          Alena Grohmanová "Gríšovna"

    U šermu se pohybuje po boku "Gríši" již od počátku. Členkou Skupiny historického šermu Garde se stala v roce 2009 a má na starosti ošetřování zraněných. Aktivně nešermuje, ale na vystoupeních se podílí.

   Je vyučenou malířkou skla a pro šermíře maluje erby a vše co si vymyslí na vše co si vymyslí :))) Také šije pro skupinu kostýmy. V současné době šije i pro další skupiny. Více informací lze získat na www.alegro.freepage.cz

" Šiju šiju si šatičky... "          Eva Grančičová "Evík"

   Čerstvě obdarována občankou k nám nastoupila v měsící říjnu 2010. Našla si nás sama  a kontaktovala přes Dášu, která je naší již dávno neaktivní členkou. Aktivně se podílí na vystoupeních a je šikovná  :-D Dobře ovládá kord a hraje si s ohněm. Společně s Gríšandou se věnuje tanci s ohnivými vějíři. 

Od ledna 2014 má na starost kroniku skupiny a mimo jiné pomáhá se správou stránek. S Gríšandou se podílí na článkách do Zpravodaje.


Z rodinných důvodů je její činnost pro letošní rok pozastavena.


" Tichá voda břehy mele :-D "


F463976          Štefan Pintér

Nastoupil k nám od června 2011 a jeho hlavním úkolem je nás nakrmit :-D :-D :-D Už má zcela vybavenou kuchyň a my si ty mňamky mooooc užíváme. Navíc je mu koníčkem práce se dřevem, takže co víc si přát :-D

Letos nám opět naplní bříška pří významných akcích jako je třeba bitva a je opravdu na co se těšit.F625794 Jiří Štěpánek " Plecháček, Lednička, Ledňáček, Jiřík,Ten Pátý a Hrníček"

Při
šel jednoho dne se Špínou (Špína se mihnul krátce skupinou) a už nám zůstal :-D Je houževnatej, plnej energie a věřím že na sebe dokáže strhnout pozornost stejně jako Pavlík či Barbar. Mimo jiné je i hasičem a před deseti lety se již šermu věnoval. Šéfová je z něj nadšená a i přes to, že byl hozen do vody a postaven hned do rolí téměř hlavních, tak nám zatím drží :-D Nezkazí žádnou srandu a je velkou oporou pro celou skupinu.


F625795            Roman Radianský "Radar"

Naplno naskočil do rozjeté sezony od 1.8.2016, ale zájem projevil již dříve a červenec s námi prožil tzv. na zkoušku. Stejně jako Plecháček, ani on neměl moc na výběr a prostě začal být ihned využíván v boji :-D A stejně jako Plecháček je i on velkým přínosem :-D Dobře se učí souboje do kterých jde na plno a nebojí se nových výzev. Do soubojů je výborným parťákem.


F648841

Jindřich Švejcha

Členem se stal od 1.6.2018. Zabývá se převážně ohnivou show a pomáhá nám s technickým zázemím skupiny včetně zvuku. Dále se začal zapojovat do vystoupení. Naskočil k nám už v rozjeté sezoně a tak i on jako Plecháček s Radarem neměl moc času na rozkoukání :-)

Tomáš Halgaš

Syn Plecháčka, který nám velice pomáhá, je houževnatý, plný elánu a pohyblivý. Baví jej Parkur, což je pro nás přínosné, převážně k oživení soubojů :-) Zatím u nás hostuje, ale v příštím roce dovrší 15. let a bude se tak moct stát členem skupiny a už se na to všichni moc těšíme :-)