Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2005 - 2009:skupina historického šermu

Kronika 2005 - 2009

Rok 2005


21.6. Proběhl první pokus o rozběhnutí skupiny historického šermu Garde ze Cvikova. V tento den vznikl její název a netušila jsem kolik strastí přijde, než začne tato skupina opravdu fungovat.

První akce, které jsme se jako skupina zúčastnili se konala 2.7. v Horní Polici. Jde o Třešňovou pouť a probíhá zde každoroční dobývání mostu.

Počasí se vydařilo, předvedli jsme ukázky soubojů a dva z mé družiny zůstali bojovati až do neděle, kdy statečně bojovali s plnými půllitry do pozdních nočních hodin :)

..........

Rok 2006


Tento rok přinesl velké změny ohledně členů. Dva odešli a vypadalo to špatně. Bitvy v  Libušíně se zúčastnil pouze Gríša ml., ta se koná pravidelně kolem 23. dubna. Libušín je největší bitva, která se v Čechách koná a je považována za úvod do sezony.

6.5. Se konal Den netradičních her a soutěží ve Starých Křečanech, který pořádá skupina historického šermu Akvilo. Akce je pouze pro šermíře, kteří mezi sebou soupeří v jednotlivých disciplínách (střelba z luku, z kuše, hod nožem, sekyrou, kopím, boj na kladině, boj v lese - pouze pro pány ve zbroji, sloní běh...). Bojuje se o ceny a mezi ženami jsem se tohoto roku umístila na prvém místě. Gríša ml. se her nezúčastnil, neb bojoval v zaměstnání.

1.7. Jsme se opět účastnili dobývání mostu v Horní Polici, na kterou jsme začali být pravidelně zváni.

A konečně v tomto roce přibyla členka Dagmar Švarcrová. Od té doby se vše začalo měnit k lepšímu.

..........

Rok 2007


Tohoto roku k nám přibyla další členka Silvie. Byli jsme opět na hrách v Křečanech, kde jsme strávili celý víkend. Mezi muži byl Gríša první a mezi ženami se Dáša umístila na krásném druhém místě. Gríšanda byla třetí.

20.-22.4. Se konal Libušín, velmi hezký víkend. Dáša se Silvou zažili první velkou akci a byli nadšené.

Silva však měla příliš mnoho zálib, kterým dávala přednost. Respektovala jsem to 

a Silva účast ve skupině později ukončila zcela.

Další významnou akcí bylo Polsko. Až na malé počáteční nedorozumění, kdy nás čekali odpoledne, zatímco my přijeli již v ranních hodinách, byla akce úžasná a všichni jsme si ji užili. Předvedli jsme v turnaji souboje, přičemž jsem já Gríšanda s Dášou sklidili velký úspěch, neboť na bojující ženy nejsou v Polsku zvyklí. Mezi další úspěch patří první místo v mezinárodním turnaji, které vybojoval Ivan Veszelei ze skupiny historického šermu Fortuna z Kralup nad Vltavou. To i přes to, že pravidla z našeho pohledu nebyla úplně fér. Hejkal měl přeražené koleno a Bobeš pět stehů na nose a opravdu obrovskou modřinu na noze... ale bojoval statečně, sklidil uznání a umístění mu uniklo o kousek. Tato akce se konala ve dnech 30.-2.9.

Krátce před Polskem se o vstup do skupiny začal zajímat Petr Friedl se ženou Miluší a tak se vše vyvíjelo slibně.

..........

Rok 2008


Dne 9.2. Jsme vyrazili na šermířský ples do Nového Boru, který pravidelně pořádá skupina Lužických hvozdů. Jednalo se o 23. šermířský ples a poprvé se s námi vyjeli podívat Petr s Mílou.

14.3. Vystoupení na absolventském plese naší Dášenky. Byla to taková fajn malá premiéra pro Petra a Mílu a musím říct, že se to vydařilo.

15. 3. Se konal 11.  ples v České Kamenici pořádaný řádem Černých rytířů. Byl to vynikající ples s úžasným půlnočním překvapením, kdy nám Černí Rytíři zatančili Labutí jezero :)

25.-27.4. Bitva Libušín. Příjezd doprovázel déšť a tak jsme se hned z počátku museli vypořádat s množstvím bahna, které nás zdárně pohltilo. Ve chvíli, kdy jsme postavili stan (přičemž jsme jako obvykle pobavili okolí) a byl zatlučen poslední kolík, přestalo se na nás nebe mračit a vylezlo slunce. To už se na nás smálo po zbytek víkendu. Jen noci byly ještě dosti chladné. Bitevní premiéru si odbyli Petr s Mílou. Petr zde oslavil narozeniny a zvláště v pátek jsme šli spát značně unaveni. Bitva se povedla, scénář byl hezký, ale bohužel se našli tací, kteří opět vybočily z řady a pozměnily děj ku obrazu svému. Díky neplánovanému útoku vypadl souboj mezi královnami. Petr nastoupil do bitvy natěšen. Těsně před jejím počátkem mu Míla koupila k narozeninám kuklu se sukní, což Petra zachránilo, když na něj naběhl jakýsi bojovník s ostrým kopím a odrazil se od jeho krku. Jeho koženice si pak odnesla první zářez. Jinak bylo jen pár modřin :)

30.4. Pálení čarodějnic ve Cvikově. Poprvé jsme se ve Cvikově představili veřejnosti. V půl osmé večer jsme z letního kina odvedli průvod k rybníku Veselák. Pomáhal nám zde náš kamarád a Dášin přítel Světluška ze skupiny historického šermu Malchus, který během průvodu plival oheň a i mezi ukázkami šermu předvedl malou ohnivou show. Ukázky jsme zakončili zapálením vatry a po ohňostroji se přesunuli ke Gríšovcům na zahradu a u ohně rozebírali dojmy.

10.5. Jako již každý rok, jsme i letos byli pozváni na Den netradičních her a soutěží ve Starých Křečanech. Účastnili jsme se všichni a akce se opět vydařila. Z žen se Dáša umístila na místě prvním, Gríšanda na místě čtvrtém. Z chlapů byl Gríša na místě čtvrtém,  Petr, který získal přezdívku Barbar a to na Libušíně :-)  (nyní už jen Barbar) se umístil na místě pátém, Gríša ml. byl šestý. V příštím roce se bude konat 10. výročí těchto her a už se na to těšíme.

17.5. Historické trhy v Děčíně. I tato akce se koná tradičně každý rok a pořadatelem byl  Řád Černých rytířů. Barbar s Mílou s námi nebyli a zbytek skupiny zůstal do neděle. Přespali jsme u Světlušky. Účastnili jsme se bitev. Jedna byla v sobotu, kde Gríšandu nakonec musel znásilnit bratr Gríša ml., což považuji za hrůzný incest :) podala jsem stížnost a druhý den  si mě v bitvě vychutnali všichni :))). V první bitvě účinkovala Gríšovna a ve druhé Dáša. Sobotní večer nám zpříjemnila laserová show, která opravdu stála za to.

24.5. Vystoupení v Chřibský, které nám dohodil Šulcíno od Černých a bylo to k výročí zdejší školy. Vyjel s námi Panáček, který střílel. Tuto akci považujeme za jednu z nejlepších, opravdu jsme si ji užili a odjížděli plni emocí. Při cestě zpět jsme v žáru rozpravy a působením dojmů málem bourali, neb s námi Barbar zajel do hloubi lesů :) ale nikomu se nic nestalo a zbyly nám jen úsměvné vzpomínky.

28.5. Den s Českolipským deníkem ve Cvikově. Předvedli jsme několik ukázek a hlavním bodem byla nově nacvičená scénka "Roxana" jejíž autorkou je Míla a všichni jsme z ní nadšeni. Diváků jsme mnoho neměli, ale ze samotným výkonem jsme spokojeni.

31.5. Dětský den ve Cvikově. Pořadatelem je p. Macela, vedoucí Cvikováčku. Co se počasí týče, tak bylo dusno. Míle nebylo dobře a tak nakonec ležela doma. Předvedli jsme několik ukázek, při poslední pak píchl Gríša dýku Gríšovi ml. do ruky (za což si mohl dle vlastních slov sám) a vyfasoval dva stehy. Po soubojích jsme měli pro děti připravené hry, které se velice líbily. Určitě budeme s panem Macelou spolupracovat i nadále.

28.6. Slavnosti ve Šluknově. Měli jsme zde předvést vystoupení, ale bohužel jsme nakonec nemohli vyjet všichni, takže se nekonalo. Ale ničemu to nevadilo, den byl plný akcí a bylo na co se dívat. Účastnili jsme se malé bitvy a měli možnost ukázat alespoň nějaké souboje. Večer zakončila ohnivá show v podání Řádu Černých rytířů.

17.6. Jsme oficiálně občanské sdružení.

5.7. I tento rok jsme byli na dobývání mostu v Horní Polici. Řádně jsme si zabojovali jak v bitvě odpolední, tak i večerní. Celý den byl zakončen ohnivou show. Příjemně jsme si poseděli, zasmáli se a v dobré náladě jeli domů v pozdních nočních hodinách.

22.7. Na žádost pana Macely jsme si tento den dali trénink v areálu Cvikováčku, kde byly děti na táboře. Vystoupení bylo uvolněné a zábavné. Poté si děti obtěžkaly zbraně a vyzkoušely si boj s holemi, což je velmi zaujalo a řekla bych, že bojovaly i po našem odchodu :)))

27.7. V tento den jsme si udělali výlet na hrad Bezděz, kde šermovali naši přátelé z Askalonu. Potkali jsme zde přátelé ze skupiny historického šermu Skeleton. Prohlédli si hrad a večer jsme strávili u Mrazíků ze Skeletonu na chatě v Kytlicích. Byl to velice příjemně strávený den.

1.-3.8. Jsem vyrazila se skupinou historického šermu Skeleton na Hrubou skálu. Pátek byl snad nejteplejším dnem v roce, sobotní den byl však pod mrakem. Bitva se vydařila a to hlavně pro střelce. Bitvy byly dvě. Odpoledne přišel malý přívaláček a vytopil nám hlavní stan. Jinak byla akce příjemná.

5.-7.8. Mariánská pouť v České Kamenici. Nejel s námi Barbar. Míla si to tu  užila. Sobota byla plná zábavy. V odpoledních hodinách proběhla malá bitva a došlo i na nějaké to zranění. Bitva byla vleklá a úmorná, jeden rytíř dokonce padl vyčerpáním. Před tímto byla ještě bitva jiná, kde jsme se aktivně účastnili i já s Mílou. Večer zde pak vypukla ohromná žranice, kde jsme se za zpěvu a tance bavili až do rána.

Rok 2008 se dle mého názoru vyvedl. Doufám, že rok 2009 přinese mnoho dalších úspěchů a bude ještě lepší.

..........

Rok 2009


Dne 25. 1.  se konala členská schůze, kde byla oficiálně přijata Alena Grohmanová.

28.2. Se konal 24. šermířský ples v Novém Boru. Kromě Barbara jeli všichni. Byli s námi i Skeletoňáci, ti zde byli poprvé. Ples se vydařil a domů jsme jeli až v ranních hodinách. Na tomto plese se slavilo 25.let od založení skupiny historického  šermu Lužických hvozdů z Nového Boru.

23.1. Ples v České Kamenici. Jeli jsme všichni... Půlnoční překvapení se opět povedlo. Černí Rytíři ukázali, že jim není nic překážkou a zazpívali v podobě jeptišek,  aby poté odhodili svůj háv a stanuli před námi v dámském spodním prádle.

24.-26.4. Libušín - Míla musela být v práci, jinak jsme zde byli všichni. Jako fotograf s námi byl Míly bratr Tomáš. Barbar s Mílou prožívají touto dobou krizi a Libušín byl pro budoucnost zlomový. Oslavili jsme tu Gríši svátek a Barbara narozeniny. Byl vyplacen mečem dvaatřiceti ranami, což je stará šermířská tradice. Bitva byla tak nějak nudná, ale bylo hezky a kluci si  zašermovali. Víkend se vcelku povedl a domů jsme jeli spokojeni.

30.4. Jsme se již podruhé zúčastnili Pálení čarodějnic ve Cvikově. Tentokrát jsme nevedli průvod, ale čekali na lidi u rybníka Veselák. Zde jsme předvedli ukázky šermu a zakončili vše "Roxanou", která se nám povedla. Na závěr předvedli ohnivou show naši přátelé se sdružení Zirkon, které vede Otakar zamazal z Horní Police. Show předvedli ve dvou a velice se líbila, což nás těší. Po ohňostroji jsme šli k ohni na zahradu, kde jsme pekli maso, popíjeli a bavili se. Touto akcí skončil vztah mezi Barbarem a Mílou.

8.-10.5. Den netradičních her a soutěží ve Starých Křečanech.  Jednalo se o desáté výročí konání her. Počasí se vydařilo a soutěžilo se celý den. Atmosféra byla napnutá, vzhledem k vnitřním problémům ve skupině, ale hry samy o sobě byly perfektní. Mezi ženami se Gríšanda umístila na třetím místě. 

15.- 17.5. V tomto dni jsme se vydali jako diváci podívat na slavnosti do města Frýdlant. Byl to však divný pocit být na takové akci jako divák . Bitva byla z období třicetileté války a zanechala v nás hluboký dojem. Pro diváka byla opravdu atraktivní. Vnitřní atmosféra skupiny však stále nebyla dobrá. Domů jsme jeli večer a z akce jako takové jsme si přivezli příjemné pocity.

22.-24. 5. Slavnosti v Děčíně. Byli jsme tu celý víkend a nocovali u Žabáka (kdysi dávno šermoval u Zlatého draka). Na tyto slavnosti jezdíme také již několik let a jsou rok od roku hezčí. Zámek u kterého se toto koná je rekonstruován a konečně jsme si ho prohlédli i zevnitř. Akce přinesla přátelství s Michaelou ze skupiny historického šermu Akvilo a celkově se tím obě skupiny sblížily. Gríša ml. se nám zde zakoukal do její dcery, malé Míši. Bitva byla fajn, jen to znásilňování jim zase moc nešlo a musela jsem opět podat stížnost... Zakládám klub protestujících žen a budeme znásilňovat my :)))

30.5. Po dohodě s p. Macelou, který nám velice ochotně vychází vstříc, jsme již druhým rokem byli oživením Dětského dne ve Cvikově. Počasí nám sice moc nepřálo, ale lidi přišli. Předvedli jsme pár ukázek šermu a pak nechali děti aby se vrhly vstříc hrám, které jsme pro ně měli připravené. Počasí se ke konci také udobřilo a během her již nepršelo. Míla sice dorazila na poslední chvíli, ale vše dopadlo dobře a nikdo nebyl zraněn.

5.-7.6. Tolštejn - zde jsem nebyla já Gríšana. Byla jsem v Trutnově kamarádovi na svatbě. Vyrazili tedy všichni ostatní, krom Míly, která během měsíce června ukončila svou činnost ve skupině. Atmosféra se celkově v této době ve skupině pročistila a vše zase začalo být fajn. Chtěla bych zde podotknout, že při cestě z Trutnova jsem měla autonehodu a podařilo se mi přistát na střeše. Naštěstí vše dopadlo dobře a můžu dál zlobit tento svět. Konala se tu ta samá bitva co v Děčíně, takže to pro ty moje chlapy musela být brnkačka.

19.-21.6. Bitva v Odolené Vodě. Tuto bitvu pořádá skupina historického šermu Askalon a je v gotice. My vydali se do boje již v pátek. V autech jsme se museli chvíli hledat neb byly naloženy až po střechu, ale důležité co s námi jelo byl dobový stan, který jsme si pořídili. Gríšovna ušila několik doplňků a máme se konečně čím chlubit :) Bitva byla velice povedená a uvolněná. Všichni jsme si to užili. Já Gríšanda běhajíc s foťákem byla k nezastavení, neb jsem s límcem na krku více dělat nemohla. Z této akce se nám odjíždělo s těžkým srdcem a těšíme se na další.

26.-28.6. Šluknovské slavnosti, kde jsem byla pouze já Gríšanda. Pátek jsem strávila ve společnosti přátel z Akvila a byla jsem s nimi na vystoupení v Krásné Lípě. Přespali jsme v Křečanech a v sobotu vyrazili do Šluknova, kde jsem pak čas trávila ve společnosti skupiny historického šermu Skeleton. Měla jsem od nich i vypůjčený kostým, původně šitý na mě a tak jsem si to opravdu vychutnala. Počasí nám přálo a slavnosti se opravdu povedly. Sobotní večer jsme pak měli zpestřený šarvátkou, ale nakonec vše dobře dopadlo a v neděli jsme jeli spokojeni domů.

4.7. V tento den řekla své ano vyvolenému Mumínek, bývalá členka skupiny Malchus. Nyní má skupinu svou. Byli jsme pozváni a přijeli rádi.Odpoledne jsme měli šermovat v Horní Polici, ale přišel přívaláček a v patách mu byly povodně. Cesty byly plné vody a stejně tak většina měst v okolí. Tak tedy z vystoupení sešlo a už se nám jen plnily poháry dobrým mokem. Při sledování stoupající hladiny nám zatrnulo. Dokonce jsme museli stěhovat stan, a než byl přestěhován, vzniklo v údolíčku kde původně stál jezírko. I kánoe byla a tak jsme brázdili loukou a skotačili, tančili, pili a hodně hodovali :) A v neděli jeli spokojeni domů. Barbar musel bojovati v práci a tak se bohužel nemohl této akce zúčastnit.

15.7. Tento den jsme strávili s dětmi, pro které jsme šermovali ve Cvikováčku. Byly zde na dětském  táboře. S vystoupením nám pomohli naši přátelé z Akvila, za což jim moc děkujeme. Vše jsme pojali tréninkově a bylo to velmi příjemně strávené odpoledne. Nakonec jsme dostali i něco do žaludku a bylo to velice mňam :)

17.-19.7. V těchto dnech se konala pirátská bitva v Úštěku a pro nás první taková. Nejdříve jsme přijeli já Gríšanda s Barbarem a postavili stan za pomoci našich přátel z Akvila a šli se vykoupat. Sledovali blesky..... a pak už jen splašeně běhali kolem stanu a kopali příkopy neboť přišel přívalový déšť a prohnal se nám stany. Náhle jsme vlastnili soukromý bahenní bazén. Pepa Dostálů dokonce plul ze stanu do stanu na lehátku. Zbytek skupiny dorazil, když už bylo vše pod vodou. Noc jsme strávili ve stanu u přátel, kde bylo asi největší sucho. I přes hříčky počasí lidé přišli a tak se bitva konala. Všichni jsme byli krásně mokří, ale jinak bylo vše fajn. Po odpolední bitvě jsme s Gríšou ml. skočili vyprat do jezera :))) Po noční ohnivé show spojené s bitvou jsme však zbaběle pláchli, neb voda byla silnější a byla všude... Ale máme na co vzpomínat.

14.-16.8. Se konaly Rumburské slavnosti a tentokráte bez Barbara neb byl v zajetí zaměstnání. Slavnosti byly opět pod taktovkou Černých rytířů  a bitva byla stejná jako v Děčíně a musím říct, že i znásilňování tentokrát proběhlo bez problémů a mohlo být spokojené i ženské pokolení :))) stejně jako Fíla, kterého znásilnili ohnutého přes dělo... Kluci si dobře zašermovali a i ukázku při průvodu ve městě nakonec předvedli. Počasí nám přálo a až na toalety, které byly již v sobotu přeplněné, byl tento víkend velmi příjemným časem.

22.8. Tohoto dne se konala hasičská pouť v Novém Oldřichově, kde jsme byli již podruhé na požádání skupiny Akvilo. Několik členů od nich s námi bylo a zbytek trávil tento čas v Polsku. Holky s mými kluky zatancovali, pak Sváťa zastřílel a s malým Svátíkem si dali souboj. Mezi tím jsme zašermovali my a bylo to hezky ztrávené odpoledne. Hned po Vystoupení jsme se vydali domů.

31.8. Se konala u Gríšovců oslava narozenin, které měl Gríša. Přijela rodina i přátelé z Akvila. Sedělo se dlouho a i když už bylo ráno chladivé, vše jsme si řádně užili :)

4.-6.9. Tento víkend byl jeden z nejnáročnějších v tomto roce. V pátek jsme přijeli na zámek, rychle se převlékli a hurá do průvodu. V sobotu jsme ráno naskákali do auta a jeli na vystoupení do Provodína, kde jsme byli na pozvání Otakara Zamazala ze sdružení Zirkon. Poté upalovali zpět do Kamenice na bitvu a po bitvě hurá na druhé vystoupení do Provodína a zpět na zámek. Tam nás čekala žranice a ráno jsme pak všichni upalovali do Ústí nad Labem, kde byli piráti. Zde jsme klukům od Černých pomáhali. Den byl zakončen módní přehlídkou a ohnivou show s ohňostrojem, vše se konalo na vodě a efekt to byl úžasný a stálo za to to vidět. Pak už jsme jen  pomohli klukům sklidit věci a velice unaveni frčeli domů plní úžasných dojmů.

19.9. Velký Šenov. Na tuto akci nás pozval Šulcíno od Černých. Konaly se zde slavnosti města a my  předvedli premiéru našeho vystoupení pro děti, které se líbilo. (hráli jsme dvakrát) Po příjezdu jsme zjistili že jsme polovinu věcí nechali doma a tak jsem se s Barbarem projela ještě jednou. Den byl opravdu hezký, Barbar si zašermoval s Liborkem a moc si to chválil, což je dobře. Domů jsme jeli odpoledne. Kluci od Černých jeli ještě na Bílou Horu, ale my frčeli domů.

25.-27.9. Byl sněm Modrého kříže a byla to pro nás poslední akce v roce. Probíhaly zde odpolední soutěže a počasí bylo nádherné,zvláště pak ráno při východu slunce se tajil dech. Odpoledne zasedal sněm a Gríša ml. zde byl pasován na rytíře. Navíc si vyhrál v lukostřelbě zlatý šíp, který je putovní, tak je na něm jak si jej příští rok obhájí.