Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2018:skupina historického šermu

Kronika 2018


Rok 2018


Jako obvykle jsme i tento rok zahájili  3.2. výroční schůzí, na které jsme probrali vše potřebné a naplánovali nadcházející sezonu. Přijeli i naši přátelé od Malchusu, kterým jsme pomáhali 10.2. v Chlumci s ohnivou show.
3.-4.3. proběhlo skupinové soustředění, kde jsme se soustředili na souboje, vystoupení a plánování bitvy.
24.3. se konal ples v České Kamenici, který si vždy náležitě užijeme a považujeme to za zahájení sezony. Sejdeme se zde vždy s mnoha přáteli. Opět jsme protančili celou noc a zasmáli se u půlnočního překvapení.
27.-29.4. Rádi jsme přijali pozvání do Brandýsa nad Labem, kde se konala bitva z období třicetileté války. Celý víkend se na nás smálo sluníčko a protože se bitva odehrávala v zámecké zahradě v otevřeném prostoru, byli na konec všichni rádi, že se mohou svléknout a užívat si společnost s přáteli u dobrého moku až do ranních hodin.
30.4. jsme pro nás neobvykle, místo ve Cvikově přijali účast na čarodějnicích v Sosnové, kde jsme vystoupili s naší ohnivou show a byla to pro nás velmi příjemná změna. Ve Cvikově si pak s námi mohli děti hrát 1.5. u příležitosti Májových oslav a diváci se mohli těšit i na několik vystoupení. 
4.-6.5. se tradičně pořádaly hry v Křečanech. Jak už zde bylo několikrát zmíněno, jezdíme sem pravidelně a rádi. Soutěžíme, hrajeme si a smějeme se. Je to pro nás víkend plný relaxace a těšíme na další :-) No a následoval náš víkend 11.-13.5. Fantasy bitva, která se nesla v duchu třicetileté války - Cvikovské Hřmění s podnázvem "Dva bratři a Démon Midgar. Celý týden probíhaly přípravy a v pátek už se začali sjíždět naši přátelé šermíři. V sobotu si děti mohly hrát v dětském koutku, přijel Trdelník, kejklíř, kovář, své umění předvedli karatisté a zahrála nám skupina Řemdih. K dispozici bylo občerstvení, za což děkujeme Martinovi Posseltovi. Štefan Pintér se postaral o dobroty do bříška :-) A vyšlo i počasí, bohužel ale bitva samotná už se tak moc nepovedla. Provázely jí technické potíže a byla to jedna velká improvizace, za což se moc omlouváme a uděláme maximum pro to, abychom příště vše napravili :-) Jediné, co si každý bude jistě pamatovat je po poli běhající naštvaná smrt a Pája, jakožto jeden s bratrů a také jediný moment, kdy technika šla a smrt prohlásila zde nepublikovatelná slova,která se ale jistojistě zapsala nesmazatelně do paměti každého zúčastněného :-) :-) :-) I přes tyto potíže jsme si jinak víkend užili ve společnosti přátel a všem děkujeme. Akci podporuje: Město Cvikov - Odbor kultury, Město Cvikov, Kynologický klub Cvikov, Technické služby Cvikov, UNIHOLZ Milan Nechutný- pila Cvikov :-) A v neposlední řadě děkujeme Syse za úžasné masky a hrobku :-)
19.5. se konaly slavnosti ve Štětí, kde proběhla bitva z období třicetileté války a celý den doprovázel doprovodný program a 26.5. jsme jako již každý rok předvedli své umění v Jablonném v Podještědí, kde se konaly slavnosti a to v areálu koupaliště.
2.6. si s námi mohly děti hrát ve Cvikově u příležitosti Dětského dne a 9.6. jsme byli pozváni do Dětského domova na Krompachu. Zde nám ale vůbec nepřálo počasí a tak jsme byli vyhnáni do vnitřních prostor, což ale nezabránilo tomu, abychom dětem předvedli vystoupení a po té se na nás s radostí vrhly a celé odpoledne si vše zkoušely :-) Byl to krásný den, který v nás zanechal mnoho emocí.
30.6. proběhla bitva ve Šluknově a 7.7. jsme si užili opět super den na Krompachu, tentokrát u příležitosti místní slavnosti. I sem jezdíme moc rádi, je to pro nás taková srdeční záležitost. V pátek večer jsme si spolu hráli a sobotu si užívali krásný slunečný den plný zajímavého programu, jehož součástí bylo i naše vystoupení :-) 13.-15.7. Piráti na jezeře Chmelař v Úštěku. Sem jezdí někteří členové skupiny už týden před akcí a užívají si zde dovolenou, kterou spojí s pomocí ohledně příprav na samotnou bitvu. Akce je to krásná plná lidí, zábavy, programu a přátel a i sem jezdíme pravidelně a moc rádi. Páteční večer doprovází rabování kempu, kdy se piráti vrhnou na vše co jim stojí v cestě :-) Vše vypijí a snědí :-) :-) :-) A sobotu pak provází několik bitev, vše zakončuje noční bitva po níž následuje ohňostroj.
20.-22.7. Tento víkend patřil karatistům v Lindavě, kde každým rokem pořádají tábor a my k nim jezdíme, abychom se na chvíli zapojili do jejich programu. Sobotní den jsme pro ně připravili soutěže a večer nám oni předvedli něco málo ze svého umění. Celý den jsme pak zakončili ohnivou show :-) 25.7. jsme vyjeli do Sloupu v Čechách předvést pár ukázek pro děti na dětském táboře, který pořádá náš přítel Václav Macela a 31.7. jsme se do Sloupu vrátili, ale tentokrát na koupaliště, kam jsme s nadšením přijali pozvání od sdružení ŽIVOT JDE DÁL a užili si odpoledne ve společnosti nevidomých. Zprvu pro nás bylo zvláštní, když nás oslovili, zda pro ně neuděláme vystoupení, ale byla to naprostá pecka!!! Vše co jsem sebou měli si osahali a vyzkoušeli a opravdu jsme předvedli i několik ukázek šermu s komentářem u čehož jsme se opravdu hodně nasmáli. Dostali jsme od nich večeři a byl to pro nás naprosto úžasný a nezapomenutelný zážitek. 
4.-11.8. Tento týden se nesl v duchu společné dovolené na "Mácháči", kde jsme si odpočinuli a nabrali síly k dalším zážitkům a výpravám, kdy jsme hned na konci dovolené 11.8. odjížděli rovnou do Kytlic užít si odpoledne v DOZP Kytlice. Zde jsme předvedli své vystoupení a vždy se sem moc rádi vracíme. Místní lidé a celkově prostředí nás nabíjí neuvěřitelně pozitivní energií :-)  Na 18.8. nás pozvali do areálu AERO Holany, kde jsme za pomoci našich přátel ze Šermířské Kumpanie uspořádali pro děti, které zde byly na táboře stezku odvahy a 24.-26.8. jsme pak trávili společně na bitvě v Kamenickém Šenově. Bitva se konala pod Panskou skálou a byla z období gotiky. Probíhal zde celodenní doprovodný program a Gríšanda si zde v bitvě přerazila o kusu ukazováček :-) :-) :-) Jeden ze členů Kumpanie si na sebe vzal drátěnou zbroj, která mu byla trochu těsná a tak od Gríšandy už na vždy získal přezdívku Gimli :-) :-) :-) A Gríša zde ve společnosti Řádu Černých Rytířů oslavil své narozeniny :-)
31.8.-2.9. Čekala nás tentokrát dlouhá cesta a to do Letohradu, kde se konala bitva z období třicetileté války na Moravě. Vesměs nám celý víkend propršel, ale bitva byla hezká a jako obvykle jsme si to užili. Jen teda příjezd na samotné bojiště už byl boj, neb cesta vedla lesem, vyježděná od traktorů a zde chápu, že kůň má na cestování své výhody :-) :-) :-) 
Jedna z posledních akcí, která nás čekala byly Cvikovské Ostrve konané 14.-16.9. Byla to další námi pořádaná akce tohoto roku. Jedná se o soutěž skupin o nejlepší vystoupení. Je to komorní událost, na kterou se těšíme hlavně kvůli setkání s přáteli, které v sezoně normálně nepotkáme a oni jezdí rádi k nám, což nás moc těší :-) Soutěžily tyto skupiny: Fraters in Armis, SHŠ Sordem, Spolek Proso, a Šermířská Kumpanie. Vyhrála skupina Sordem z Plzně. Doprovodný program zajistil kejklíř, skupina Řemdih, byl zajištěn dětský koutek, občerstvení a k vidění bylo pár řemesel. I Garďáci opět vyplnili program svými vstupy. A poslední akcí roku byla gotická bitva na Housce 28.-30.9. Sem opět jezdíme pravidelně a rádi. Scénáře jsou napínavé a tak trochu jiné .. tajuplné, více méně fantasy :-) Po každé když z Housky odjíždíme, už se těšíme na novou sezonu a na to, že se se všemi opět sejdeme :-) 

Tím nám rok 2018 skončil, ve volných chvílích jsem se setkávali s našimi přáteli ze Šermířské Kumpanie, abychom spolu oslavili narozeniny a nebo si udělali jen tak odpoledne plné zábavy. Nyní už se těšíme na rok 2019.