Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2015 - 2016:skupina historického šermu

Kronika 2015 - 2016


Rok 2015

21.2. Chlumec. Jako loni, tak i tuto sezónu začínáme v Chlumci. Tuto akci pořádali Malchusáci pod vedením Roba a tak čekáme na pokyny. Byla zde přehlídka rytířů, turnaj i ohnivá show, v úplném závěru přišla smrtka a všechny si odvedla k sobě. Akci zakončil ohňostroj od Šulcáka, po něm jsme se přesunuli do místního kina, kde jsme byli ubytovaní na celý den. Po večeři jsme odjeli domů.
...bohužel jsou v životě i těžké chvíle a takovou chvíli bylo pro nás rozloučení s naším dobrým kamarádem ze šermu, s Bábou. Proto se sešli jeho přátelé, aby uctili jeho památku. Stalo se to 13. 2. 2015, a tak jak by Bába chtěl, pilo se do ranních hodin. Bába ale nadále zůstane s námi ... 
28.3. Ples v České Kamenici. I když jsme se neoblékli do kožešin a nevrazili si kost do vlasů, vyrazili jsme jako každý rok do České Kamenice na ples, téma byl Pravěk. Pokaždé se na tento ples moc těšíme, protože program zde je originální. Kapela byla např. oblečena jako Flinstounovi. Příběh, který nás provázel celý večer, byl o dvou pravěkých kmenech, které mezi sebou udělali první výměnný obchod. Vystoupili zde tanečnice Trn v oku, akrobati, proběhla ohnivá show a půlnoční překvapení se také moc vydařilo. Domů jsme jeli až po skončení celého plesu.
17.4. Brandýs nad Labem. Abychom se mohli zúčastnit bitvy na Frýdlantu, museli jsme se skupinou na secvičnou do Brandýsa. Trénovali jsme se skupinou Zemská hotovost, se kterou jsme měli jet. Konečně jsme zde vyzkoušeli i naše nové kostýmy. Nejvíce práce odvedli kluci, kteří pilně trénovali pochodování s píkami. Krásný zážitek jsme měli i z toho, že jsme spali přímo na zámku s výhledem na zámecký park. V neděli jsme sice jeli domů unavení, ale spokojení s odvedenou prací.
25.4. V sobotu vyrážíme do Petrovic, které jsou ještě kousek za Tisou, a kde se konala pouť. Po příjezdu zjišťujeme, že akce to bude opravdu komorní, ale nám to nevadí. Organizace už byla horší. Paní, která to s námi domlouvala, byla měsíc na dovolené a tudíž nastávaly různé komplikace, které už nezvládala řešit. Například ani nejsme na plakátech, nevíme kdy vystupujeme, a že nemáme ani kam napojit elektřinu. Vystupujeme ve dvě hodiny s pohádkou, ale vůbec nejsme nadšení, děti nereagují, nebaví to ani nás. Další vystoupení se nám různě posouvá dle nálady, kvůli lidem jsme dál trpěliví a s gotikou vystoupíme v 16 hodin, ale začíná pršet, a navíc se nám Barbar ošklivě zranil, hnul si se žebry o štít, vystoupení jsme museli ukončit. Z akce odjíždíme vyšťavení a zklamaní.
30.4. Ve čtvrtek se konalo pálení čarodějnic ve Cvikově. Vystoupili jsme zde s naší loupežnickou pohádkou, která měla opravdu úspěch, jak u dětí, tak i u dospělých. Děti žalovaly, fandily, hulákali a smály se všemu, co jsme vytvořili. Dostalo se zde i na nečekanou improvizaci, díky absenci některých zbraní, ale to se nepoznalo :). Po vystoupení se zapálila vatra a my čekali ještě na ohňostroj. 
1.5. O den později se chystáme vedle do Kunratic, kde probíhalo slavnostní otevření nové sklárny. Po příjezdu nás uchvátil krásný zpěv sboru v kostelíku, po nich jsme šli na řadu my s pohádkou o loupežnících. Děti zde reagovaly stejně jako ve Cvikově, což nám udělalo radost a tudíž vystoupení nás bavilo i víc. Po pohádce jsme si šli prohlédnout sklárnu a podívali jsme se ještě na ukázku malých hasičů.
8. - 10. 5. Staré Křečany. Sem jsme opět zavítali za přáteli a kvůli soutěžení. V sobotu za vedra jsme zdárně prošli všemi soutěžemi, jako střelba z luku, střelba z kuše, hod sekyrou na pařez, hod kopím na kance, boj na kládě, sloní běh a hod nožem, také turnaj v lesíku pro chlapy. I přesto, že se zúčastnila malá část skupiny, vybrali jsme zde ceny :D. 
Frýdlant - Valdštejnské slavnosti 15. - 17. 5. Na tuto akci se těšíme už několik měsíců. Koná se jednou za dva roky ve Frýdlantu na počest Albrechta z Valdštejna, a na tuhle akci se skupiny přímo vybírají. My se neúčastnili pod svým jménem, ale pod skupinou Schiavi z Liberce. V pátek po příjezdu na místo zíráme, jsme ubytovaní v táboře v městském parku, kde je už hodně stanů, hodně lidí, jsou tu i koně. Líbí se nám tu, bude to opravdu velká akce. Večer nám Štefánek uvařil véču. V sobotu ráno se chystáme na velký průvod městem, který se šel od zámku. Zúčastnily se všechny skupiny, i s Albrechtem, jeho chotí a doprovodem, mezitím nám Štefánek uvařil gulášek k obědu. Po obědě se šel průvod na bitviště. Tam jsme zjistili teprve, že je zde ještě další tábor. A že je zde opravdu velké množství šermujících. Bitva trvala asi hodinu, dost nás uchvátila, boje se zúčastnili i koně. Do večera jsme měli čas na stánky a program ve městě. Večer se šel znovu průvod městem od zámku, ale s pochodněmi, a tak to mělo svůj kouzelný nádech. Na náměstí pak byl opravdu krásný a velkolepý ohňostroj. V neděli odpoledne proběhla znovu bitva, stejně velká a stejně krásná. Po bitvě se začínáme pomalu balit, loučit, bourat a uklízet. Mrzelo nás to, ale budeme se těšit zase za dva roky, na 2017. 
22.5. Štětí - Na tuto akci jela pouze Léňa s Elinkou, Mára a Gríša. Bitva byla z období husitů. V sobotu zde probíhaly slavnosti a skupina zde nevystupovala. Kluci se odpoledne zúčastnili bitvy, která byla moc fajn a kluci si krásně zašermovali. Večer byli pozvaní na hostinu, a tak si dali všichni pořádně do nosu. Po večeři se zpívalo u kytar až do rána :). 
30. 5. Brzy ráno se chystáme do Jablonného na Zdislavinu pouť. V jedenáct hodin zde máme první vystoupení, které jsme dávali dokupy jen den předtím, takže jsme byli zvědaví na náš výkon. Vše proběhlo hladce a po vystoupení nám Štefánek uvařil gulášek. V jednu hodinu jsme vystupovali po druhé s gotickým turnajem, který se úplně nevydařil. Ale nevadí, stane se. Pak jsme ještě odpočívali na sluníčku, navečer jsme vše sbalili a jeli domů.
31. 5. Další den na to, jsme byli pozvaní do městského parku v České Lípě, kde se konaly slavnosti na počest jeho založení. Dopoledne jsme zde zahráli pohádku, odpoledne jsme vystoupili s turnajem. V celém parku byly všude dětské atrakce a soutěže. Tato akce byla pro nás odpočinková a užili jsme si jí.
19. 6. Stráž pod Ralskem - Vyrazili jsme na husitskou bitvu, kterou pořádal Řád Černých rytířů. Jeli jsme jen jako výpomoc, bylo nás i málo. Bitva byla krásná, užili jsme si ji všichni do jednoho. Během dne zde probíhal i hezký program. Akce samotná byla vydařená a my sem rádi jezdíme.
27. 6. Přijali jsme na tento den pozvání na městské slavnosti do Nového Boru. Zde jsme vystoupili s loupežnickou pohádkou, ale podle našich představ tedy nebyla. Žádný souboj nám nevyšel tak jak měl, a celé vystoupení jsme vlastně úplně převrátili. Diváci si toho snad nevšimli a my naopak byli rádi, že to máme za sebou. Z tohoto vystoupení jsme odjížděli se špatným pocitem.
3. 7. Každý rok rádi jezdíme na Krompach, kde se tuto dobu konají tradiční Cyrilometodějské slavnosti. V sobotu ráno nás ze stanů vyhnalo vedro již brzy z rána a program byl pro nás na dopoledne jen se chladit ledovou vodou. Oběd nám uvařil náš Štefan, a po obědě jsme vystoupili s pohádkou. Díky vedru nepřišlo moc lidí, ale my si střihli aspoň jako trénink a užili si to. Večer se k nám přijel podívat i Špína, který kdysi s námi již šermoval. Zde byl s námi poprvé i Adam s Domčou, kteří se k nám hlásili už na Stráži. Doufáme, že se nám udrží :)
10. - 12. 7. Byli jsme pozváni na spolupráci s dětským táborem karatistů v Lindavě. V pátek večer po příjezdu jsme se předvedli dětem s gotickým turnajem s ohnivou show. Děti byli spokojení a nadšení. V sobotu část z nás musela do práce, ale to moc nevadilo, program se nás týkal vlastně až odpoledne. Děti čekala dlouhá přednáška o zbraních a zbrojích, oblečení a celkově o té době, následovaly hlavolamy a nakonec slalom. Večer jsme si užili pospolu. V neděli se s námi již nepočítalo, a tak jsme užívali volna, pomalu sbalili věci a postupně odjížděli domů. 
16. 7. Ve čtvrtek jsme byli požádáni o malou výpomoc ve stanovém táboře v Dolní Světlé, kde jsme měli zachránit děti od zlých banditů a nepřátel. Zahráli jsme si totiž na blanické rytíře. Pak jsme byli pozváni do tábora, kde nás děti a vedoucí seznámili s chodem tábora a seznámili nás také s celotáborovou hrou, na téma "Staré pověsti české". Také nám nabídli skvělou večeři, kterou jsme nemohli odmítnout :). Po setmění jsme se předvedli s turnajem a ohnivou show, bohužel tentokrát bez hudby, protože nebyla možnost zapojení aparatury. Nakonec se ale turnaj dětem stejně líbil.
17. - 19. 7. Touto dobou se koná bitva na jezeře Chmelař v Úštěku situovaná do pirátů. Každý se na této akci pořádně vyřádí, protože se každý může zmalovat a oblíknout jak chce :). Letos to navíc bylo orientované na lidojedy. Takže o zábavu nebyla nouze, navíc bylo i krásné počasí, tudíž jsme si tuto akci pořádně užili.
Tábor ve Cvikově 24. - 25. 7. Na tento víkend jsme přichystali pro děti z dětského tábora, které již známe z minulých let, plno soutěží a vystoupení. V sobotu ráno děti přišly za námi do klubovny, kde Gríša vyprávěl o zbraních. Venku pršelo, a tak jsme si museli vystačit s klubovnou. Odpoledne se vyjasnilo a bylo krásně, objednali jsme si pizzu a čekali, až odpoledne děti znovu dorazí. Čekala je střelba z luku, střelba z kuše, házení kroužků, slalom i tahání provazu. Do toho musel Pavel s Péťou narychlo odjet na akci do Děčína, kde je potřeboval Šulcák. Večer se kluci vrátili a my se přesunuli do Cvikováčku, abychom dětem ukázali gotický turnaj s ohněm. Večer se sedělo u Gríšovců, a řešili jsme hudbu na Cvikovské Ostrve, po mnohých neshodách jsme se nakonec opravdu domluvili :). V neděli ráno si pro děti Péťa přichystal rozcvičku, po které následoval slalom. A nakonec jsme dětem ukázali souboje z období baroka, a jelikož nám to extra nešlo, bylo to vtipné i pro děti.
Bitva na Mělníku 1. 8. V pátek večer na tuto akci jeli Alča, Gríša, Evík, Mára a Adam s Domčou, Později přivezl Péťa Leníka s Elinkou. Přivítali jsme se se všemi a museli jsme uznat, že máme malé lavičky :D. V sobotu ráno proběhl nácvik, kde byli kluci rozdělení a dozvídáme se, že to bude spíše fantasy-gotická bitva. Před bitvou se konal turnaj, kterého se účastnil Mára i Adam, ale ani jeden se neumístili, to však nevadí, jde o zkušenosti. Po turnaji hrála dobová hudba a my se porozhlédli po stáncích, vyzkoušeli jsme i dětský středověký kolotoč :D. Po bitvě se již nekonal větší program, večer akci zakončil ohňostroj. Pak už jsme jen seděli u medovinky a hrálo se na kytaru, zpívalo se a bavili jsme se až do ranních hodin.
8. 8. Vyrazili jsme do nedalekých Kytlic na charitativní vystoupení pro mentálně postižené. Po příjezdu jsme věděli hned, že to bude krásný a že se nám to povede. Při samotném vystoupení jsme se museli smát i sami sobě, protože někdy umíme opravdu perlit :D. Lidé byli nadmíru spokojení a to nám udělalo asi největší radost. Pak jsme dostali oběd, který prý byl moc skromný, my však mohli prasknout, jak jsme byli nacpaní. Lidé se pak s námi chtěli fotit, a dokonce jsme rozdávali i autogramy :). Těšíme se rozhodně na další spolupráci.
3 v 1 (Nový Bor, Nový Oldřichov, Nový Bor) 15. 8. Čekal nás náročný den, Ráno jsme vystupovali v Novém Boru na koupališti, kdy jsme vystoupili jen s rychlým barokním vystoupením. Bylo teplo a my mysleli jen na to koupaliště. Pak jsme přejížděli do Nového Oldřichova, kde jsme pro změnu vystoupili s gotickým turnajem, stejně začalo obvykle pršet a nám nic nehořelo :D. Léně se povedlo rozloučení s diváky "Děkujeme za porodnost" takže jsme lidi i pobavili :D. Po tomto vystoupení jsme jeli zpět na koupaliště do Boru, kde jsme zase předvedli gotický turnaj. Po těžkém dni skoro všichni skočili do vody, a pak jsme zamířili do klubovny. Poté nás napadlo, že zajdem všichni k Péťovi na kafe, které se nakonec trochu zvrhlo, a zůstali jsme venku sedět až do šesti do rána :D.
Skupinové soustředění 21. - 23. 8. Jako skupina jsme se domluvili na celovíkendovém soustředění, kvůli Cvikovským Ostrvím. V pátek jsme z klubovny popadli vše potřebné a jelo se do Rousínova k Evíkovi na zahradu, která nám byla po celý víkend k dispozici. Večer jsme jen seděli a popíjeli, došlo i na strašidelné historky, protože jsme byli hned u lesa. V sobotu ráno se stanovily úkoly dne: natrénovat Roxanu, ohnivku na Ostrve, souboje i točení, čištění zbraní a všeobecná úprava zbraní. Plán se plnil a po setmění jsme si zkusili naše nové vystoupení. Povedlo se a dokonce jsme měli chválu i od sousedů, kteří nás sledovali celý víkend :). Po tréninku se slavily narozeniny Elči a Gríši.
V neděli ještě probíhal trénink a mezi chlapy se uspořádal turnaj. Zúčastnil se Gríša, Pavel, Petr, Kuba, Roland a Adam. Mára se totiž nemohl obléct do zbroje. Pak jsme se už balili a trénink skončil. Počasí přálo, stihli jsme toho hodně a my čekáme na příchod Ostrví.
Sloup v Čechách + vystoupení ve Cvikově 5. 9. Tradičně jsme byli pozvaní na zámek do Sloupu v Čechách, abychom vystoupili pro místní důchodce a jejich příbuzné. Zahráli jsme naší loupežnickou pohádku, která měla úspěch. Ze Sloupu jsme přejížděli k nám do klubovny pro věci do gotiky, protože nás čekalo vystoupení pro cyklisty ve Cvikově. Zároveň to pro nás byla generální zkouška na Ostrve. Samozřejmě nám ohromně pršelo, takže jsme měli radost :D. Ale naše generálka měla úspěch, dohledali jsme chyby a napravíme je do Ostrví. 
CVIKOVSKÉ OSTRVE 12. 9. 
Tento očekávaný víkend je konečně tady. Někteří z nás se shromáždili už ve čtvrtek kvůli přípravám. Postavili jsme stany a zázemí a plánovali jsme vše potřebné. V pátek ráno přijelo několik málo lidí, dovezli se stoly a lavice a odpoledne už přijížděli šermíři. Začalo se jíst, pít a "slavit". V sobotu ráno po snídani se to začalo hemžit úkoly a my nevěděli kam dřív skočit. Hospoda dokonce měla zpoždění, ale nakonec dorazila relativně včas. V areálu bývalého letního kina jsme už byli nachystaní akci začít. Po zahajovacím průvodu Berky z Dubé a jeho doprovodu zahájila slavnosti naše vystoupení "Roxana", která celou akci rozjela. A následovaly soutěžní vystoupení. Této soutěže se zúčastnili tyto skupiny: Řád Černých rytířů, Bakaláři, Rytíři Jedové chýše, Manus Regis, Golem a Amante della Morte. S doprovodným programem pomohl kejklíř Radim a hudební skupiny Řemdih a Jääääär. Nejlepší vystoupení pak měla vyhodnotit sestavená porota. Svou účastí nás poctila i Stanislava Jachnická, která zasedla v porotě. Celý den byl opravdu krásný. Během dne proběhlo i mučení zloděje Máry, nebo cikánky Míši. Skupiny se náramně předvedly a museli jsme uznat, jak jsme rádi, že v porotě nesedíme my. Nakonec vyhrála skupina Manus Regis se svým "Muzeem". Po setmění jsme už byli nervózní, protože nás čekala naše premiéra s turnajem a ohnivou show. Přišlo se na nás podívat hodně diváků a i přes malé komplikace s hudbu se nám vystoupení hodně povedlo, a tak máme co slavit. Navíc jsme zároveň s touto akcí slavili naše desetileté výročí skupiny. Na tento víkend budeme rádi a dlouho vzpomínat.
Houska + Velká Bukovina 25. - 27. 9. Tento víkend byl opět rozdvojen. V sobotu ráno vyjíždíme na hrad Houska, kde už probíhal program a my čekali na bitvu. Ta byla vymyšlená opět podle drastického scénáře doktora Mengele :D. Mohli jsme vidět krásné repliky lidského masa a krve. Po bitvě jsme se rozhodli, že pojedeme na Velkou Bukovinu, kde Šulcák pořádal zakončení sezóny. Foukal tady velký vítr a tak jsme se balili do dek, plášťů a všeho možného. Přes neděli jsme se tu zdrželi a zahráli si s Řádem Černých rytířů fotbal s velkým nafukovacím míčem :D. A protože v pondělí bylo 28. a byl svátek, tak jsme odsud odjížděli až v pondělí. 
10. 10. Na začátku října si nás pozvala charitativní organizace v Mimoni, zda jim neuspořádáme celý šermířský den pro děti. Po obědě jsme jim zahráli loupežnickou pohádku, u které jsme zabodovali, děti spolupracovaly jak měly a my z toho měli dobrý pocit. Po vystoupení jsme teprve dostali pořádně najíst :). Během odpoledne jsme vystavovali zbraně a my je skoro nestačili hlídat pod náletem dětí. Po setmění na nás děti čekaly venku, a my se chystali na turnaj s ohnivou show, kterou jsme předvedli na Ostrvích ve Cvikově. Z této akce jsme sice odjeli vyčerpaní, ale spokojení. 
Společná oslava narozenin - Koncem října jsme se všichni sešli, abychom oslavili narozeniny Léni a Evíka, slavil taky Mára. Přijel za námi dokonce i Robo s rodinou a Péťa Brychová. Narozeniny jsme řádně oslavili.
Společná oslava Silvestra - Jak bývá už naším zvykem, rok jsme zakončili společnou oslavou u nás v klubovně. Celý večer jsme slavili, pili, jedli a čekali na půlnoc. Vyváděli jsme blbiny, ale to k Silvestru a nám samozřejmě patří. Po půlnoci jsme se všichni připili, odstříleli ohňostroj a vyrazili na náměstí podívat se na městský ohňostroj.

 ... Přeji nám i všem ostatním krásný, bohatý a šťastný Nový rok. Protože Garďáci to vedou!! :D :D ...
........
Rok 2016

23. 1. Výroční schůze. Po oslavách Nového roku jsme se sešli v celé své kráse a v plném počtu, abychom zhodnotili starou sezónu, naplánovali novou, dopočítali se příspěvků a dotací a dohodli se na dalších organizačních věcech. Nová sezóna na nás nenechá dlouho čekat, nejbližší vystoupení máme za necelý měsíc v Chlumci :)
20. 2. Chlumec. Je hnusně, fouká vítr, prší, občas sněží a to znamená jen jedno - Garde jede na vystoupení. Po příjezdu a ubytování se dozvídáme, kde budeme vystupovat, na louce pod kapličkou, která je hodně promáčená. Po průvodu městem jsme se už šli připravovat na vystoupení, které jsme měli hned po bitvě. Bitva byla z období husitů. Počasí se snad už jen zhoršovalo, tak nám to na náladě nepřidalo. I přes velmi nízký počet diváků jsme to ale nevzdali a vystoupení se vydařilo. Se zbraněmi a vším potřebným nám pomohl Malchus. Čekalo na nás teplo, sucho, jídlo, pití a ostatní přátelé a tak jsme se těšili, až sbalíme věci. 
5. 3. Společný trénink s Malchusem ve Cvikově. Na zemi ještě leží sníh, avšak my už nezahálíme a pilně začínáme trénovat. Přijeli za námi Malchusáci z toho důvodu, aby nám pomáhali s vystoupením Rustador a novým vystoupením Smrt a Život. Dává nám to zabrat, zvlášť za ztížených podmínek, ale odvedli jsme na začátek kus práce a jsme zatím spokojení. Každopádně víkend jsme si užili stejně :).

... během března skupinu opustili Josef Fárek a Michala Baná ... 

1. 4. Konečně jsme se dočkali a jedem pařit na oblíbený ples v České Kamenici pořádaný Řádem Černých rytířů. Pomalu se sjíždíme na místo, vítáme se s ostatními, padají první panáky a jde se tančit. Mezi hudebními vstupy nechyběli vystoupení Černých, kdy si dávali výstupy na téma "Staré pověsti české". Celý večer jsme si opravdu užili. Půlnoční překvapení bylo ve stylu olympijských her. 
16. 4. Soustředění v Březinách. V sobotu ráno vyjíždíme ze Cvikova do Březin u Děčína, kde je DDM a my zde můžeme trénovat vystoupení s Malchusem. Přes den pilně trénujeme (jinak to ani neumíme) a Evík se mezitím vyspala po noční. Obě vystoupení nám už pěkně jdou a vypadá to dobře. Večer si pěkně užíváme jídla a pití, které pro nás připravili Malchusáci. V neděli se ještě trénují souboje a odpoledne odjíždíme domů.
30. 4. Pálení čarodějnic. V sobotu se scházíme v klubovně ve Cvikově, kde se připravujeme na další trénink s Malchusáky a zároveň na večerní vystoupení u rybníka Veselák. Přes den se trénuje a večer se chystáme na přesun k rybníku, kde připravujeme místo na vystoupení. Kluci pak šli s pochodněmi zapálit vatru s čarodějnicí a my můžeme začít. Celý turnaj s ohnivkou dopadl moc dobře, diváci byli opravdu nadšení, čeho si moc vážíme.
6. - 8. 5. V pátek se večer skupina balí a jede tradičně do Starých Křečan na netradiční hry. Je to oficiální začátek sezóny pro nás, tudíž se těšíme na naše přátele. Večer jsme popíjeli u ohniště s ostatními a užívali si atmosféry. V sobotu probíhaly celý den soutěže, hry i turnaj a musíme uznat, že počasí nám přálo. Po celém dni soutěžení a srandy jsme víkend zakončili zpěvem, pitím a jídlem, ostatně jako obvykle.
14. 5. - CVIKOVSKÉ HŘMĚNÍ. Pro celou naší skupinu začíná pořádný mazec. Týden plný zařizování, lítání, oběhávání, stavění ,ubytovávání, příprav, zmatků, ale i focení povedených momentek a veselých zážitků. Blíží se pro nás hlavní akce sezóny - a to bitva, kterou pořádáme.
V pátek už během dne přijíždějí první nadšenci a kamarádi a my se už těšíme víc a víc. Počasí nám celý týden přálo, tak to nesmíme zakřiknout. Ještě v pátek v podvečer odjíždí Mára s Evíkem do Děčína, kde pomohli s ohnivkou v průvodu městem, který zahajoval městské slavnosti. Moc si to užili a přijeli později večer i s Malchusáky. 
V sobotu během dopoledne proběhl nácvik, pořád nám svítilo sluníčko, což nám bylo už podezřelé. Přijeli poslední šermíři a akce mohla začít. Během celého dne Štefánek vařil jídlo pro veřejnost, ve 12:45 vystoupily děti z taneční skupiny Black Shadow, dále ve 13:00 zahrála skupina Lužická tráva. Za celý den přišlo hodně lidí, proto jsme byli moc rádi, že je krásné počasí. Ve 14:00 začala samotná bitva. Všichni si zašermovali a zastříleli, jak mohli. Po bitvě další program pro veřejnost nepokračoval, a tak lidé pomalu odcházeli a šermíři si mohli dát zasloužené pivo. Společně s ostatními šermíři jsme oslavili a zakončili povedenou akci. A za rok se budeme chystat na Valdštejnské slavnosti na Frýdlant.
21.5.V pátek večer vyrážíme na Štětskou ostrev do Štětí. Tuto akci pořádá Řád Černých rytířů. Večer sedíme pospolu u stolů a bavíme se po svém. V sobotu zde probíhá celodenní program pro veřejnost, odpoledne pak na přilehlé menší louce probíhá bitva z období husitů. Zde má své první bojové zranění Plecháček (nebo ty ostatní?). Večer tu hraje i skupina Fleret a hrají nám i naší oblíbenou - Zafúkané. Po skončení slavností si plníme bříška večeří a dobrým pitím ... no až do rána, kdy se před svítáním u nás zastavila i policejní hlídka, zahráli si s námi na kytaru a zase jeli dál :D Velmi užitá akce, bylo moc hezky a my nevystupovali, tak jsme si odpočali.

 28.5. Hned z rána balíme věci, skládáme se do aut a jedem do

nedalekého Jablonného, kde nás čeká tradiční pouť. Po příjezdu nám organizátoři ukazuje naše obvyklé místo pro stan, tak se pouštíme do stavění zázemí na celý den. Zanedlouho přijíždějí i Malchusáci, kteří nám budou pomáhat s odpoledním vystoupením. Dopoledne vystupujeme jen my s naší známou loupežnickou pohádkou. Po pohádce jsme měli dost času na oběd, a na jukačku po stánkách. Odpoledne se blížilo další naše vystoupení a my měli už trému, čekala nás premiéra Života a Smrti. Nakonec se ale vystoupení povedlo opravdu skvěle a my byli nadšení. Diváci poděkovali velkým potleskem. Po vystoupení se na nás sluníčko přestalo smát, zatáhlo se a hned na to začalo opravdu hodně pršet,padaly kroupy, blýskalo se a hřmělo. Pro nás to bylo vtipné, počasí nás opravdu dohnalo :).Schovaní pod stany jsme vydrželi asi půl hodiny, pak jsme počkali, až trochu přestane a rychle jsme všechny věci sbalili a jeli domů.

 11.6. V pátek se chystáme na vzdálenější Hošťku, kde probíhají celý víkend oslavy na počest založení obce. Děláme to hlavně pro Šulcáka, který se podílí na programu těchto slavností. V pátek dokonce probíhá tzv. Noc kostelů, kdy jsou otevřeny všechny kostely veřejnosti, tak jsme na sebe hodili kostýmy a šli se podívat do toho místního. Na této akci s námi byl i Malchus. V sobotu přes den jsme hlídali soutěže pro děti a také nás čekaly tři vystoupení. První na náměstí, vystoupili jsme s turnajem a ohnivou show, další bylo také na náměstí a to jsme se předvedli se Životem a Smrtí, a třetí vystoupení bylo na fotbalovém hřišti, kde jsme byli i ubytovaní, a to jsme vystoupili opět s turnajem a ohnivou show. Odpoledne jsme se ještě rádi podívali na vystoupení Černých. A pak už pro nás nastala zábava, tanec s dětmi, pití,jídlo, večer samozřejmě oblíbená ohnivka v podání Černých a ohňostroj.

 18.6. Stráž pod Ralskem. Na tuto akci u jezera se také vždy těšíme, probíhají zde Vartenberské slavnosti. Někteří z nás sem najíždějí už v pátek během večera, zbytek naší skupiny doráží až v sobotu, po bitvě, kvůli pracovnímu nasazení některých z nás. Přes den probíhaly trhy, program pro děti i dospělé, občerstvení v podání tradiční hospůdky od Šulcáka

 i hudební doprovod a samozřejmě šermířská vystoupení i s bitvou. Večer klasická ohnivka s ohňostrojem. Zároveň se na této akci s námi rozloučil Roland a odešel ze skupiny.

 24.6. Tanvald. Sem jsme se moc těšili, je to pro nás nová zkušenost,noví lidé a nová možnost vystoupení. Jedeme sem pomoci předškoláčkům s pasováním na školáky. Přijíždíme odpoledne, kdy je nesnesitelné vedro,probíhá zde už program pro děti a my zjišťujeme, kde a kdy vystupujeme. Paní organizátorka nám vysvětlila vše do nejmenšího detailu, jak bude přesně probíhat pasování. Mají to vymyšleno opravdu pěkně, doprovázet děti má sám Karel IV. a bude je i pasovat. Celý večer nás ohromil, měli to opravdu moc krásné. Po pasování jsme se chystali na naší ohnivku. Přípravy proběhly v pořádku a jdem na to. Zapálení pochodní a kluci začínají. Bohužel u vějířů to už neproběhlo dobře. Vějíře byly moc polité lampákem a hořely více než měly,takže Leník měla spálenou ruku a musela tanec rychle ukončit. Tanec dodělala Evík sama, Turnaj byl dokončen jinak už v pořádku. Po ohnivce se Péťa s Evíkem rychle sbalili a odvezli Léňu do nemocnice na pohotovost, kde jí pomohli. Hodili Evíka domů a všichni jeli na Chlumec… 

 25.6. Chlumec - Dusno, že i mouchy stály ve vzduchu a Gríšanda vyfasovala popáleniny třetího stupně. To ale náladu nikomu nekazilo a hned v dopoledních hodinách jsme si vyšvihli Rustadora. Pak už se vše připravovalo na bitvu. Při samotné bitvě se postupně zvyšovala intenzita větru, takže nakonec byli chlapi rádi, že je při zemi drží zbroj a po bitvě jsme si šli všichni znovu postavit tábor, který byl rozlítaný po širokém okolí :-) Uprostřed noci, když už jsme stavěli tábor asi po třetí (jediný s kým to nehlo byl Mára, který si poklidně spinkal a vzbudili ho až kluci, že na něj spadl stan), si Gríšanda stoupla doprostřed tábora a zvolala k nebesům "Víc už neumíš!" načež šel kolem ní Marián s výrazem Mrakomora a mumlal něco jako "Garďáci, Garďáci ... kdo pozval Garďáky" :-D :-D :-D. K ránu fičák ustal a tak jsme si po celonoční rozcvičce tábor museli sbalit sami a jeli spokojeně domů.

 2.7. Každý rok nás zve obec Krompach, abychom se účastnili Cyrilometodějských slavností. V pátek po příjezdu jsme si našli klidné místo pro naše stany a začala se vařit večeře. Bylo krásné počasí, avšak to přešlo hned v noci,v sobotu celý den pršelo a tak nepřišlo ani moc lidí. Vlastně s pohádkou jsme vystoupili pro pár dobrovolníků a několik místních hasičů.Zde se šéfové povedla hláška „Tak se mi tady udělej“, na kterou Gríša odpověděl: „Tady jo? No tak jo no…“ :D Večer nás čekala ohnivá show a nakonec přestalo i pršet. Přijel totiž Malchus :).Domů jsme odjížděli v neděli.

9. 7. Lindava –karatisti. Sem jeli jen chlapi od nás, protože Evík jela do jižních Čech a Leník byla s Elinkou v Praze. Pro děti připravili kluci pár ukázek soubojů, výstavu zbraní a povídání o nich. Poté odjeli opět domů.

16. 7. Opět nás čeká rozdvojený víkend, kdy v pátek odjíždíme společně do Bělé pod Bezdězem, kde na nás čeká Šulcák se svou skupinou. Konají se zde slavnosti, na kterých má podíl. V noci za námi přijíždí i Mára. V sobotu je krásně, ráno proběhl menší průvod do parku, kde všechny přivítal sám Karel IV. a který nakonec přivítal i jednotlivé skupiny,kata a kejklíře, nakonec sám zazpíval. Zde jsme vystoupili s turnajem, a odpoledne jsme se účastnili menší bitvy. Večer jsme pobalili věci a jeli ještě na Úštěk, kde probíhala pirátská bitva na jezeře Chmelař. Stihli jsme večerní bitvu, kterou doprovázela dlouhá ohnivá show. Bitva byla krásná a dojemná,zakončil jí velký ohňostroj za hudebního doprovodu. V neděli ráno jsme nespěchali, postupně jsme odjížděli domů.

23.7. Tisá. Na tuto akci se také těšíme. Konají se zde Annenské slavnosti a pouť a nás si organizátoři zvou každým rokem. Dopoledne jsme zahráli pohádku, která se moc povedla a mezitím za námi přijela část Malchusu. Po obědě jsme měli chvíli volno a tak jsme nacvičovali nové souboje. Odpoledne jsme se pak už začali chystat na druhé vystoupení, i zde jsme ukázali Smrt a Život. Poprvé tu s námi byl i Radar, který se chytil hned od začátku a baví ho to s námi, snad nám vydrží :).Po vystoupení jsme se převlékli a s Malchusem odjížděli na Starou Olešku,kde probíhal dětský tábor.

23.7. Stará Oleška. Sem si nás Malchus pozval, abychom po setmění vystoupili s ohnivou show a turnajem. Před vystoupením jsme dostali fakt dobrou večeři. Počasí bylo krásné, jen při turnaji začalo trochu pršet, to nám ale nevadilo.Vystoupení se líbilo dětem i vedoucím :) Po ohnivce jsme seděli u stanu a bavili se, v neděli ráno jsme dostali ještě snídani a pak jeli domů.

30.7.Opět jedeme do Březin, kdy si potřebujeme dát dohromady s Malchusem turnaj na Bezděz, který nás čeká v srpnu. Soustředění probíhalo celý víkend. V sobotu jsme překvapili i Wendyho v práci,kdy jsme potřebovali jet nakoupit, tak jsme mu udělali radost. Na večer za námi přijel a trénoval s námi. Celý víkend jsme trénovali souboje.

 6.8. Mělník. Na tuto akci jsme začali také jezdit s oblibou.V pátek po příjezdu si hledáme místo na postavení stanů a vítáme se s ostatními. Zde byli také Malchusáci, a tak jsme se nenudili.V sobotu ráno proběhl nácvik, a po obědě začala akce pro veřejnost. Hrála dobová hudba, stáli zde dobové stánky, a počasí bylo moc krásné. Během dne proběhl turnaj, kterého se účastnil Pavel a Plecháček. Poté přišla na řadu bitva, která byla směřovaná do fantasy-gotiky, takže zde vystoupila čarodějnice,nekromant, nemrtví, skřeti a nakonec i drak. Bitva to byla povedená, i co se týká pyrotechniky. Večer jsme si zatancovali na dobrou skupinu a pak jsme si užili ohňostroje.

13.8. Bezděz. Tato akce pro nás byla spíš čest, než povinnost nebo jen zábava. Pozvali si nás sem, abychom zde uspořádali turnaj pro samotného Karla IV., který zde byl. Celý den totiž na Bezdězu a dole ve městě probíhaly slavnosti na jeho počest. My tuto nabídku uvítali a plně se do této akce vžili.Ráno po výšlapu na hrad, Evík s Leníkem zaúkolovaly chlapy a samy si šly obejít hrad. Dopoledne jsme vystoupili s turnajem pro Karla IV., se kterým byl spokojen. Zároveň pak herold Leník přečetl smlouvu o založení rybníka Máchovo jezero. Odpoledne jsme zde vystoupili ještě s Rustadorem, kde si Evík zahrála poprvé starou čarodějnici. Celá akce se nám moc líbila a doufáme,že si nás na příští rok zase pozvou.

 20.8. Nový Oldřichov. Snad poprvé, co sem jezdíme, vystupujeme jen zde.Nemusíme ten den již přejíždět do Nového Boru, jak je naším zvykem. Vystupujeme jen s královským turnajem pro královnu. Královnu si poprvé zahrál Evík. Turnaj se lidem líbil, tak i my byli spokojení. Po vystoupení jsme ztratili Plecháčkovy děti a Elinku v hasičské pěně, a jelikož jsme nepospíchali a bylo teplo, tak kluci v ní vykoupali i Leníka a Evíka :D. Domů jsme sice jeli promáčení, ale to nám fakt nevadilo. Na večer jsme společně oslavili Gríši a Elinky narozeniny.

27. 8. Sloup v Čechách. Sem jezdíme, abychom vystoupili pro důchodce a jejich příbuzné. Předvádíme zde turnaj pro královnu. Nic nového s ohněm jsme nevymysleli bohužel, zdejší důchodci si vyžadují vystoupení s ostřejší hudbou a ohněm :D. Ale i toto vystoupení se jim líbilo a poděkovali velkým potleskem. Z této akce odjíždíme spokojení.

3.9. A opět rozdvojený víkend :) v sobotu ráno jedeme do Královic, kde se konaly slavnosti. Byla to malá vesnice, ale o to přátelštější atmosféra. Celý den jsme tu byly k dispozici se soutěžemi pro děti, odpoledne jsme vystoupili s nově předělanou pohádkou do gotiky, která se povedla, jen Leník s Evíkem měli výpadek při souboji. Později jsme vystoupili znovu s královským turnajem.Večer jsme se sbalili a jeli do Ústí nad Labem na Severní terasu, kde na nás čekalo v neděli pokračování…

4. 9. Ústí nad Labem. V sobotu večer jsme se jen ubytovali a postavili stany, program nás čekal až v neděli. Tuto akci pořádal opět Šulcák a zde jsme vystoupili s turnajem. Také jsme účinkovali v jeho malé bitvě.S tímto víkendem jsme byli spokojení, i když si toho nakládáme už dost :)

17.9. Mělník –průvod a vinobraní. Tento víkend zde probíhalo Mělnické vinobraní a byli jsme pozváni skupinou Rytíři Mělničtí, abychom jim pomohli v rámci programu na zámku a ve večerním průvodu městem. Strávili jsme tu celou sobotu a vinobraní si náležitě užívali. Odpoledne kluci vypomohli s vystoupením Rytířů Mělnických, které bylo o životě mladého Karla IV. Večer jsme se shromáždili s dalšími několika účastníky průvodu, vyfasovali jsme pochodně, které celý průvod krásně ozářil. V průvodu jel na koni i Karel IV., aby na náměstí pronesl svou řeč. Na pódiu pak proběhl menší turnaj na počest, kde vystoupili i Pavel s Márou. Po této akci skupina odjela domů slavit narození dalšího člena Plecháčkovy rodiny :)

24.9. Houska. Na tuto akci jezdíme také každým rokem. Někdo sem jede už v pátek večer, zbytek dorazí během soboty. Tady své vystoupení nemáme, a tak si užíváme atmosféry a následně i bitvy, kterou opět vymýšlel doktor, takže o drsný scénář nebyla nouze.

 1.10. Sněm Modrého kříže. Na tuto akci jeli od nás pouze kluci, kterých se sněm týkal. Užili si spolu víkend, pořešili důležité věci, zasoutěžili si, a myslím,že tento víkend i pořádně zapili.

28.-30.10. Rozloučení se sezonou s hradeckým Hejkálkem v Cerekvicích. Krásná akce, plná smíchu a všech možných a možná a i nemožných období. v bitvě se střetli dva čarodějové, přičemž z toho jednoho nakonec zbyly jen boty :-) :-):-) Akce nese název "Merenda" a z toho vyplývá, že večer pokračuje boj s poháry dobrého moku v místní hospůdce za bohatého doprovodného programu, který je v režii koho jiného, než samotného Hejkala a tak to stojí za to. Mimo jiné zde oslavil narozeniny Wendy a chudák na to ještě dlouho vzpomínala minimálně jeho kostrč ...