Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2012:skupina historického šermu

Kronika 2012

Rok 2012


3.3. Ples v Novém Boru. Tradiční akce, která je pro nás první v roce. Potkáváme přátelé a je to předzvěst blížící se sezony. Gríšanda se v tomto roce věnovala mateřským povinnostem a tak se plesu nezúčastnila :-) 

17.3. Burza v Praze, která se koná pravidelně již několik let a je známá mezi širokou veřejností šermířského lidu. Burzu pořádal Lars a byli jsme na ní se stánkem.

23.4. Ples v České Kamenici, který byl opět plný zábavy, akčních scének, vtipného půlnočního překvapení a pohody. Ani tohoto plesu se Gríšanda nezúčastnila. Mimo jiné kostýmy pro půlnoční překvapení šila Gríšovna.

7.4. Pašijové hry v České Lípě. Akce, která nám plnohodnotně začala sezonu. Přípravy a zkoušky začaly už v únoru. Vždy nás překvapí, jak to samotné vystoupení dopadne dobře, když na zkouškách je tolik paniky a hektičnosti, ale výsledek stojí za to! Nutno podotknout, že sněžilo :-) 

21.4. Bitva na Libušíně. Této akce se měli zúčastnit pouze Michal s Otou. Jinak už celkově není tato bitva pro skupinu zajímavá.

22.4. Svatojiřské harcování v Mladé Boleslavy. Celodenní akce, na které jsme měli soutěže pro děti, výstavu zbraní a na konec dne vystoupení. Pomáhali nám Kuba z Mělníka a Světluška. Nebylo ještě příliš velké teplo, ale jinak se počasí vydařilo. Evík dostala klackem přes nos a půl souboje dala poslepu :-)

30.4. Pálení Čarodějnic ve Cvikově. Již po několikáté jsme se rozhodli zpestřit čarodějný večer vystoupením. Na návštěvu k nám přijeli Maškovci z Prahy s nimiž jsme strávili příjemný den. Zakončení bylo super a těšíme se na další rok.

4.-6.5. I tento rok se konalo setkání přátel šermu u Pepeho v Křečanech, kde jsme se opět výborně bavili různými hrami. Výjimečně se stalo, že přišel mrak a i zapršelo, což se na této akci nestává často, ale náladu to rozhodně nikomu nezkazilo. Všichni jsme si tento víkend naplno užili, je to vždy relaxace pro duši. Tento rok dokonce Gríšanda vyhrála první místo mezi ženami a Elinka zde poprvé popolezla :-) Bohužel se stalo i to, že po akci nám v pondělí odvezli Michala do nemocnice s celkovým zhroucením organismu. Celý se nám zavodnil a nevypadá to pro tuto sezonu dobře. Moc moc moc držíme palec ať se vše brzy vrátí do původního stavu.

11.-13.5. CVIKOVSKÉ HŘMĚNÍ 

I pro tento rok jsme se rozhodli uspořádat bitvu z období třicetileté války. Bitva se konala v prostorách kynologického klubu ve Cvikově. Je to areál za který mnohokrát děkujeme. Super zázemí, které nabízí je k nezaplacení. Jednou z předností jsou určitě klasické toalety a v případě nutnosti i sprcha. Co se týká ročníku, tak zde proběhly spekulace zda se opravdu jedná o pátý či snad šestý ročník. Po dlouhém přemýšlení a hlavně díky všímavému "čtenáři" stránek, který nám oponoval v knize návštěv jsme museli uznat že došlo k chybě a ročník už to byl opravdu šestý, protože v letech minulých se nekonaly bitvy dvě ale tři. Proto jsme se rozhodli jmenovat první bitvu jako nultý ročník, abychom došli ke spokojenému závěru a věříme že členové ze cvikovské skupiny Cvikovští žoldnéři s tímto mít problém nebudou :-D Akce samotná pak dopadla velice dobře, počasí nám dá se říct přálo a i když nebyl zcela pařák, tak nepršelo :-D ... Nezbývá než doufat že už konečně příští rok přijde i ten sníh :-D :-D :-D Přijeli nám opět naši přátelé, byly zde stánky s různým zbožím, dětský koutek, který ale musíme pro další roky vypracovat... , dále se děti mohli svézt na koni. Vystoupily naši přátelé ze skupiny Malchus či Bohemica Sanquis. Zahrála nám kapela Doorface a pro Cvikováky již známý Pavoucy. Bitva proběhla hladce a všichni si pak s radostí večer poseděli u pivka. Během dne si návštěvníci mimo jiné mohli dát i výborný kus masa na grilu nebo guláš, který se opravdu povedl. Po nedělním úklidu jsme šli domů s příjemným pocitem dobře odvedené práce a těšíme se na další ročník této již tradiční bitvy ve Cvikově.

Míša byl v této době bohužel v nemocnici a nevypadalo to dobře. Bylo to těžké období.

19.5. Slavnosti ve Štětí. Na tuto akci dorazili pouze Gríšovci, ale byl to moc fajn den. Gríšanda s Gríšou si zahráli ve vystoupení s Černýma a odpoledne byla bitva. Zbytek příjemného odpoledne jsme strávili u pivka s Bábou a Komárem.  A večer jsme si dali do nosu při výborné žranici :-D

26.5. Se konala slavnost v Jablonném v Podještědí. Byla to pro nás celodenní akce. Dopoledne jsme ukázali vystoupení pro děti a s odpoledním vystoupením nám pomohli naši přátelé ze skupiny Malchus, za což jim mnohokrát děkujeme. Den to byl povedený, sluníčko nám svítilo a mimo jiné Elinka se nám zde poprvé sama posadila.

2.6. Dětský den ve Cvikově. Jako vždy proběhla malá ukázka vystoupení a pak už se nám děti vrhly na soutěže. Brzy byly lístky na sladkosti rozebrány a my mohli jít domů :-D

15.-17.6. Tohoto víkendu jsme vyjeli na bitvu do Odolené Vody. Byli Gríšovci s Evíkem a přijel Kuba. Akce to byla pohodová a krásná. Hodně jsme se zasmáli a Elinka se nám zde poprvé postavila na nožičky :-D Celý víkend svítilo sluníčko a sobotní večer jsme se zasmáli ve společnosti Zdeňka Štembery při hře "hádej na co myslím" :-D Domů jsme jeli s příjemným pocitem relaxace.

22.-24.6. Vyjeli jsme na slavnosti ve Stráži pod Ralskem. Bylo krásné počasí, takže relaxace u vody. Chlapy si zabojovali v bitvě a večer si kluci od Černých dali svoje super půlnoční překvapení. Bylo to zábavné a zbytek večera jsme pak strávili ve společnosti Šulcáka při hraní na kytaru v čajovně :-D 

28.6. Svatoanenské slavnosti v obci Tisá na Sněžníku. Slavnosti probíhaly přímo uprostřed obce na silnici, což nebylo zrovna vhodně zvolené místo, ale jinak byl den v pohodě. První dopolední vystoupení bylo pro děti. Asi pět minut před koncem vystoupení nám začalo pršet a přestalo po té co jsme všechno poklidili :-D a s druhým vystoupením nám tu opět pomohla skupina Malchus. Obě vystoupení se povedly. Odpoledne jsme ještě poseděli a nevyhnuli jsme se druhé vlně vody z nebe a tak jsme nakonec balili stany za mokra :-D

7.7. A přišly opět slavnosti na Krompachu na které se každý rok těšíme. Proběhly soutěže pro děti, výstava zbraní a s vystoupením nám nepřijeli pomoct jen Malchusáci, ale i skupina Bohemica Sanquis. Bylo velké štěstí, když při vystoupení vylétla zbraň do diváků, že se nikomu nic nestalo a vše dopadlo dobře.Večer jsme strávili na chatě u Marka, kde jsme poseděli u grilu a piva a byl to krásně strávený víkend. V noci nás přepadl přívalový déšť, ale ráno zas bylo krásně. Už se těšíme na další rok :-D

14.7. Jsme opět vyrazili na Piráty na jezeře Chmelař v Úštěku. Je to pro nás vždy příjemná změna. Počasí vyšlo parádně a tak jsme si den užili. K vidění je mnoho zajímavých stánků, den je plný různých vystoupení a hudby. Bitva se koná několikrát denně a večer byl zakončen famózním ohňostrojem, který jsme shlédli z pirátské lodě...

3.-5.8. Slavnosti v Holanech, kde jsme byli s našimi přáteli ze skupiny Malchus. Mimo jiné přijeli i Maškovci :-) Celý víkend se honily mraky, ale naštěstí se akce podařila bez přívaláků. Vystoupení vyšly, večer byl zakončen ohnivou show , příjemným koncertem a na závěr ohňostroj. 

5.-10.8. Již druhým rokem jsme se vrhli mezi děti na táboře ve Cvikově a strávili s nimi týden plný soutěží a dobrodružství. Na konci tábora proběhlo velké pasování na rytíře a markytánky. Vtipná byla stezka odvahy na které jsme vyděsili několik náhodných kolemjdoucích :-) Pomáhal nám Kuba, kterému tímto děkujeme.

18.8. Tento den pro nás byl náročnější. Nejen že jsme měli vystoupení v Novém Oldřichově na hasičské pouti, ale hned po té jsme se museli dopravit do Nového Boru na Mariánskou pouť. Celý den nám vyšel, počasí přálo a vystoupení byly uvolněné a moc jsme se při tom zasmáli.

25.8. Oslava 1. narozenin Eleonorky a 68. Gríši. Přijelo nám mnoho přátel ze šermu, rodinných přátel a příbuzných. Počasí bylo nádherné, atmosféra uvolněná. Připraveno bylo mnoho jídla o které se nám postarali Štefan s Pavlíkem a nutno vyzvednout oba za vynikající polaskání našich chuťových pohárků. Pilo se, hrálo na kytary a úžasným dárkem byl ohňostroj od Černých rytířů.

7.-9.9. Mariánská pouť v České Kamenici. Akce probíhala v parku. Autem se tam dostat, nic moc, ale jinak moc hezké prostředí. Počasí se na nás usmálo i v tento čas a tak jsme si to mohli nerušeně užívat. Kromě stánků a velkolepé zábavy zde byl i dětský koutek, který udělal radost převážně Elince :-) Bitva se konala odpoledne a večer nám zpříjemnil koncert a velkolepá ohnivá show o Řádu Černých Rytířů zakončená ohňostrojem.

28.-30.9. Sezona se blíží ke konci a je tu pro nás poslední bitva tohoto roku na hradě Houska. Akci pořádá Bohemica Sanquis . Ročník je to první a už nyní víme, že ne poslední. Prostředí hradu je krásné a prošlo mnoho návštěvníků. Celý den probíhaly ukázky a odpoledne byla bitva se zajímavým příběhem. K večeři jsme dostali výborný gulášek. Noci už začaly být chladné, ale den byl krásný a moc jsme si to užili.

6.10. IGS Nový Bor. Poslední veřejná akce v tomto roce. Počasí nám i zde přálo. První vystoupení byla třicítka a se druhým nám jako již tradičně pomohla skupina Malchus a přijeli Maškovci. Vystoupení se povedlo a bylo a bylo to příjemné zakončení sezony. V tento den se konal i sněm řádu Modrého kříže a tak většina udatných udatných bojovníků odjela ještě k Pepemu do Křečan. Zde příjemně zakončili již tak dobře probíhající den. Večer poseděli u ohně ve společnosti přátel.

8.12. Proběhla ve Cvikově akce Děti lesu, les dětem, která probíhá každý rok. Děti zde prochází jednotlivá stanoviště a zkouší své znalosti ne jen z historie, ale třeba i u rybářů, myslivců apod. Zde již nebyla celá skupina a sezona tím byla ukončena.

Na podzim jsme také vyrazili opět do domova důchodců ve Sloupu v Čechách. Zde jsme udělali několik ukázek a Evík zde konečně zlomila v souboji pochodeň z čehož měla po zbytek dne ohromnou radost.

Po celý rok nám Michal marodil a jsem rádi, že už je na tom lépe. Budeme se těšit že si v roce 2013 opět stoupne v boji po našem boku.