Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2010 - 2011:skupina historického šermu

Kronika 2010 - 2011

Rok 2010

Rozrostli jsme se o nového člena Juru a máme v plánu pořádat bitvu, účastnit se Čarodějnic a Dětského dne ve Cvikově. 
21.2. Mimoňský Masopust - první ročník a pro nás první akce v roce. Pozvali nás přátelé z Mimoňské gardy a byli zde ještě Tepličtí žoldnéři. Odpoledne začalo průvodem a následovali ukázky. Ke konci dne přišla pořádná chumelenice. Poprvé s námi byl Jura a povedlo se to, pomineme li to, že zde Jura krom jiného bojoval i s řádnou kocovinou :-) 
6.3. Šermířský ples v Novém Boru, který pořádají naši přátelé ze skupiny Rytíři lužických hvozdů. Byli jsem zde všichni a líbilo se nám to.
27.3. 25. ročník plesu v České Kamenici. Opět jsme vyjeli všichni, část nás spala u Žabáka. Ples se vydařil, atmosféra opět pohodová a půlnoční překvapení famózní.
3.4. Pašijové hry v České Lípě. Šlo již o sedmý ročník, ale my byli poprvé. Velice se nám to líbilo. Již několik týdnů před konáním, bylo několik zkoušek. Akce se konala na Vodním hradu Lipý. Šlo o předvedení ukřižování Ježíše Krista. Hra je úžasná, atmosféra nádherná a příští rok se sem určitě vydáme znovu.
8.4. Přibyl nový člen - Michal Pintér.
23. - 25.4. Brandýs nad Labem. Tento víkend pro nás byl zajímavý tím, že jsme poprvé za mnoho let jeli jinam než na Libušín. Šlo o příjemnou změnu, které není třeba litovat. Akce byla komorní a o to příjemnější to pro nás bylo. Celý den se zde střídala různá vojenská období od gotiky po 1. světovou válku. Bitva se konala večer v zámeckém příkopu a poté si ještě šermíři zabojovali v zámecké zahradě. Všichni byli spokojeni.
30.4. Pálení čarodějnic ve Cvikově. Toto se pro nás stalo již tradicí. Pro tento rok jsme si připravili zcela nové vystoupení k tématu.Ve 20:00 jsme zapálili vatru a ve 20:30 začalo samotné vystoupení, které se nám myslím velice povedlo a těším se na jeho další prezentování. Jen osvětlení se nám ukázalo jako nedostačující, ale pro příště je to pro nás ponaučení.
1.5. Slavnosti v Ústí nad Labem. Zde pár z nás pomáhalo při vystoupení Šulcínovi. Den byl fajn, jen počasí zcela nepřálo ...
7.-9.5. Jsme vyrazili do Křečan na oblíbený Den netradičních her a soutěží. Byli jsme zde v plném počtu a strávili úžasný víkend plný zábavy a smíchu. Jen ty noci byly ještě dosti chladné. Gríšanda se i přes to, že nesoutěžila naplno umístila na krásném třetím místě, což pro ní bylo velkým překvapením, vzhledem k tomu, že to úmyslně flákala :))). Přes den nám počasí vyšlo a soutěžilo se pod dohledem sluníčka. Večer pak byla uskutečněna cesta odvahy pro nejmenší a i ti si to patřičně užili.
14.-16.5. 3. Cvikovské Hřmění. Přípravy vypukly již mnoho dní předem. Po dlouhém očekávání jsme se dočkali pátku a přijeli nám první šermíři. Večer se konal průvod do města,kde proběhlo několik ukázek a ohnivá show v podání našich přátel ze skupiny Zirkon. Jediné, co nám nepřálo, bylo počasí. Pršelo a byla opravdu zima, ale i přes to se nám v sobotu ráno začali sjíždět naši přátelé šermíři a naše obavy z malé účasti zmizely. Nakonec přijelo 129 účinkujících. Dopoledne byl vypraven další průvod a ve městě proběhlo oficiální zahájení. Souběžnou akcí byl Baraban Etnofest, se kterým jsem akci spojili. Ve tři odpoledne začala bitva.Počasí nám vyšlo vstříc a přestalo pršet. Diváci přišli a bitva se povedla. Ti co nás hned neopustili, večer příjemně poseděli a určitě bychom chtěli na tuto tradici navázat. (Jinak po upozornění všímavého kolegy jsme nakonec došli k tomu, že šlo již o ročník čtvrtý.)
29.5. Dětský den ve Cvikově. I tady se již stalo tradicí naše účinkování. Pro děti jsme zahráli pohádku a připravili soutěže.Počasí nám přálo a smálo se na nás sluníčko.
 Gríšanda se ještě tento den účastnila svatby v Děčíně a to na pozvání skupiny Askalon, kde se zapojila do jejich scénky v podobě cikánky, která ztropila ženichovi scénu.
5.6. Slavnosti ve Štětí. Tyto se konaly celý víkend, ale díky špatné domluvě jsme dorazili jen na sobotu. Měli jsme zde vystoupení a zabojovali si v bitvě. Bylo nádherně a domů jsme dojeli až v ranních hodinách.
18.-20.6. Tolštejnské slavnosti. Vzhledem k tomu, jak se rozrůstáme, nám už nestačí dvě auta, tak jsme se museli naskládat do tří, asi to bude potřebovat brzy autobus :-) . Koupili jsme zde další stan. Bitvy zde byly dvě a mezi nimi jsme měli vystoupení. Vše má ale jeden háček ... Gríšanda musí mít vždy něco extra a tak si hned v první bitvě zlomila kotník ... A co stálo ve zprávě??? "Při čekání na znásilnění si zlomila pravý kotník." Vystoupení bylo jednou velkou improvizací, kdy místo kaprála zaujal Michal (v sukni) a role se zhostil statečně. 
26.6. Sklářské slavnosti v Novém Boru. Nejel s námi Gríša s Gríšovnou neb se jeli "nažrat" k Pražákům na svatbu :-). Pomáhali nám Malchusáci a dali si celé dopolední vystoupení. Předvedli gotický turnaj a Báby "sorry" je nezapomenutelné. Další vystoupení pak bylo na nás. Gríšanda plnila funkci pozorovatele, kdy se sádrou seděla bokem. Kluci udělali ukázky a odrovnali dva kordy. Z Boru jsme jeli do Šluknova na slavnosti. Bitvu jsme nestihli, ale Michala s Barbarem vystoupili v ohnivé show. Michal měl premiéru a bylo to na něm vidět. Celou neděli jsme dlabali meloun a zmrzlinu a byl to fajn relax.
3.7. Cyrilometodějské slavnosti na Krompachu. Proběhly ukázky a to za pomoci našich přátel z Prahy, oni gotiku my třicítku. Den byl hodně parný ... Hned po té, jsme jeli do Horní Police, kam už s námi Pražáci nejeli. Zde se konala tradiční Třešňová pouť. Moc lidu se mu nesjelo, ale zato se zde na svém dvoukolém oři objevil Pejrak, kterého jsme už dlouho neviděli a to i s Žabákem. Sekli se sice o pár století, když přijeli v gotice, ale zato zaujali v boji natolik, že tam ostatní menšina vypadala jako že je tam navíc. Dlouho jsme se tak nezasmáli. Večer proběhla ohnivá show a na závěr lidé zapalovali lampióny a pouštěli do vzduchu. To bylo úžasné a v danou chvíli snad i lepší než ohňostroj.
6.7. Dětský tábor v Kytlicích. Vystoupení jsme pojali v rámci tréninku. Chtěli nás tam jako překvapení, takže se na nic netušící děti vrhla horda plechů v počtu čtyř udatných rytířů a děti byly nadšené. Po ukázkách se na nás děti sesypaly s hromadou otázek, kdy Gríša statečně odpovídal. Nakonec jsme dostali dlabanec a odvezli nás domů. Přijeli si pro nás totiž policejním autem, což byl pro kluky zážitek a Gríšanda si vezla nohu v luxusu v autě s Gríšou.
11.7. Dětský tábor Cvikov. I zde jsme to pojali v rámci tréninku. Šermovat pro děti je vděčné a líbí se nám to. Opět jsme dostali kus žvance a jeli domů. To samé se odehrálo 14.7. ve vedlejším táboře.
23.-25.7. Bitva Krásný Buk. Bitvy se účastnili jen tři Gríšovci a pes. Akce byla komorní a hodně propršená. V noci z pátku na sobotu si hlavně Gríšovna zaplavala ve stanu a v sobotu po akci jela domů. Ale potkali jsme zde zrzavého Pídu, což bylo úžasné. "Všude samý slimák a voda a mravenec ..."
6.-7.8. Holany - slavnosti. Spolupráce s Malchusem. Vše bylo zmařeno, neb oblaka se rozhodla, že nám nadělí trochu vody. Ráno nás opustil Barbar, protože mu voda vlezla bez pozvání do baráku a valila se tam ze všech stran a my ho po chvíli následovali. Cvikov byl z části pod vodou ... Nebe si to nerozmyslelo a nadělilo hromady vody celé republice. Barbarovi se voda prohnala barákem dvakrát, když ji vyhodil předem, tak přišla zadem.
20.-22.8. Rumburské slavnosti. (Gríša s Gríšovnou bojovali v Polsku). Ve třech jsme se urputně zapojili do boje a Gríšanda už měla sundanou sádru, tak si to pokulhávala po bojišti. Byly zde trhy a večer koncert zakončený ohňostrojem.
28.8. Zámecké slavnosti Sloup v Čechách. Den otevřených dveří neb v těchto prostorách sídlí domov důchodců. Byla zima a při vystoupení pršelo.Jak se u nás stává zvykem, dostali jsme na konci něco k snědku a jeli domů. 
5.9. Ústí nad Labem - slavnosti. Ráno se jelo na Větruši, kam jsme dlouho hledali cestu. šlo o mini bitvu "Dobití Větruše".Musím podotknout, že nahoře bylo opravdu větrno :-). Poté bylo vše přestěhováno na Severní Terasu. Zde jsme postavili stan, pomohli s vystoupením, utratili hodně peněz za jídlo a dobře se bavili. Je to nádherné místo. Vše bylo v noci zakončeno ohnivou show a pak jsme jeli domů. Unavení, ale spokojení.
10.-12.9. Mariánská pouť v České Kamenici. I tuto akci pořádá Řád Černých rytířů.Je to pro nás jedna z posledních akcí v sezóně, tak si to sem jezdíme pořádně užít. Večer byl poklidný. V sobotu zde byla pouť a odpoledne malá bitva na náměstí. Nejvíc se však vždy těšíme na večer, kdy se tu pořádá žranice. Poté jsme celou noc protančili na nádvoří při živé kapele. Byl to krásný víkend.
1.-3.10. Zámek Ctěnice. Pozvali nás přátelé ze skupiny Bohemica Sanguis z Prahy s nimiž už nějakou dobu úzce spolupracujeme.. Zahráli jsme pohádku , dětem se to moc líbilo a všechny chtěli naverbovat. Hodně jsme se nasmáli my i všichni ostatní. Také zde byla bitva o hromadu sena a vyhrálo pokolení ženské :-). Poprvé s námi jela Evík, která se rozkoukává, tak doufáme, že nám vydrží. Večery jsme trávili posezením v tunelu, kde pro nás bylo i nějaké to pohoštění a při svíčkách a kytaře čas pěkně plynul. 
4.12. Děti lesu, les dětem ve Cvikově. Díky naší spolupráci se Cvikováčkem pod vedením pana Macely,jsme nezaháleli ani v prosinci. Tento den jsme trávili v lese za Veselákem u rokle. Zde jsme měli přichystané otázky z historie pro soutěžící, kteří chodí lesem po jednotlivých stanovištích a vyplňují testy různých oborů, jako myslivci, rybáři apod. Pro tento rok jsme slíbili účast i my.Po ukončení jsme dostali guláš a grog. Dokonce i čokoládu od čerta a jeli domů.
16.12. Se konala výroční schůze.
17.-19.12. Oslava narozenin v šermířském stylu na zámku ve Ctěnicích. Byla to poslední akce v roce a řádně jsme si ji užili.Vládli jsme parketu celý večer, byla zábava a hodně jsme se nasmáli. Chlapy mi vyjeli v nových skupinových kostýmech a vypadá to dobře :-). Narozeniny slavili Honza s Kačkou z již zmiňované skupiny Bohemica Sanguis a byla to společná sedmdesátka.
..........
Rok 2011

5.3. Šermířský ples v Novém Boru. Jako již tradičně pořádaný skupinou Rytíři Lužických Hvozdů z Nového Boru. Ples se vydařil, všichni jsme si zaskotačili a všem byla oznámena novina o očekávaném příchodu miminka, neb Gríšanda už zde byla v provedení 2 v 1 :-)
11.3. Vystoupení na zábavě v Zákupech. Nebyli jsme všichni. Nejdříve proběhly ukázky a následovala "Roxana". Zde se Gríšovi ml. zamotal při souboji meč do kostýmu a nestihl vykrýt sek na hlavu ... a tak nám z něj na chvíli udělal Michal kasičku se třemi stehy na hlavě ... do smíchu nám tedy v té chvíli nebylo, ale naštěstí vše dobře dopadlo a určitě na to s úsměvem vzpomínat budeme.
26.3. Šermířský ples v České Kamenici. Ples se jim opět povedl, večer byl nabit ukázkami a tentokrát se nesl v duchu třicátých let. Půlnoční překvapení si pro nás jako již tradičně připravili Černí Rytíři a ukázali nám jak se tančí irské tance. Moc se jim to povedlo.
24.4. Pašijové hry v České Lípě. Zde jsme byli po druhé a opět to bylo silně emotivní a doporučuji nenechat si toto ujít. Počasí nám tentokrát přálo a poprvé jsem vyjeli i se stánkem. 
30.4. Severní Terasa Ústí nad Labem - Víno na Laguně. Byla zde Gríšanda s Gríšovnou se stánkem. Přespali jsme a užili si atmosféru z pohledu trhovkyň. Počasí se kabonilo, ale nezmokli jsme. Domů jsme dorazili až v sobotu v nočních hodinách.
1.5. Májové oslavy ve Cvikově. Předvedli jsme "Verbovačku" a poprvé se nám stalo, že naverbovaný voják ihned dezertoval :-) Odpoledne to bylo příjemné, hrály zde různé kapely včetně cvikovských Pavouků. Byl to hezký den.
7.5. Hry v Křečanech. Konečně jsme vyjeli pod stan na celý víkend. Počasí nám přálo, i když to ještě týden před tím vypadalo na sáně. Soutěžilo se celý den a srandy bylo dostatek. přibyla nová soutěž - plivání fazolí do dálky, což bylo opravdu obohacující ... takže ešus k hlavním dveřím, vyfasovat fazole, nabít a pak už jen prskáme, funíme, pliveme, foukáme :-) 
27.-29.5. Štětská Ostrv. Původně jsme měli jet vystupovat do Kutné Hory, ale nakonec jsme trávili víkend pod stanem ve Štětí. Byl to jeden z mála víkendů v tomto roce, tak jsem si zde odpočinuli a užili si to. Ukázali jsem se s Rustadorem, zde patří dík SHŠ Malchus, kteří nám s vystoupením pomáhali. Ve Cvikově mezi tím probíhal Dětský den, kde nás pro tentokrát zastoupila Mimoňská Garda.
18.6. Sklářské slavnosti v Novém Boru. Ráno bylo vystoupení o  Kaprálovi a odpoledne gotické ukázky zakončené Roxanou. I přes nepřízeň počasí lidé přišli a odměnily nás potleskem.
2.7. Slavnosti na Krompachu. Již v pátek jsme vyrazili na chaloupku našeho kamaráda a člena Marka Pešla. Proběhla velká gril párty a hodně nás pobavil Otík, který se stává naším novým členem. Přivedl ho Michal, takže začínáme nenápadně okupovat i Zákupy. V sobotu ráno jsme vyrazili do středu dění, postavili stan a stánek, připravili scénu a v jedenáct dopoledne vystoupili s Kaprálem, kterého si tentokrát vystřihla Evička neb šéfová se začíná spíše kutálet. V 15:00 přišly na řadu ukázky z gotiky. Počasí se vůbec nepovedlo, lidí moc nebylo a samotná organizace také nic moc. 
Z Krompach jsem přejeli dobít most v Horní Polici. Dobývání začalo se zpožděním a organizačně také velké zmatky. Na samotné dobývání přestalo pršet, souboje se povedly, příběh byl zajímavý a vše bylo zakončeno ohnivou show. Ten den jsme všichni rádi padli do peřin :-)
9.-15.7. Dětský tábor ve Cvikově. Pro tento týden jsme dostali nabídku organizačně se podílet na snaze ukočírovat děti ve věku 7 - 12 let. Byla to pro nás výzva, které se nedalo odolat. A tak jsme v neděli nastoupili v celé své kráse, postavili stany a zahájili to celé vystoupením v podobě Kaprála, kterého si po druhé zahrála Evík. Vystoupení bylo jedno z nejlepších! Ráno to pak vše začalo, děti se na nás vrhly hned po snídani. Rozdělili jsem je do čtyř oddílů, kdy každý měl svou barvu. Pak přišly na řadu soutěže. Celé to bylo zakončeno sloním během. V úterý jsme měli relativně volno, protože nás naše malá dravá zvěř opustila. Jelo se na výlet do Německa a my jim zatím připravili stezku odvahy a dřevo na oheň. Když se vrátili, dostali výsledky ze soutěží, ceny a samozřejmě nesměly chybět diplomy. Pak přišel na řadu táborák, ke kterému neodmyslitelně patří buřty a kytara. Donutit však mrňousky ke zpěvu, byl až téměř nadlidský úkol. Pak hurá do postýlek a hodinu na to budíček a stezka odvahy. Ve středu ráno přišla na řadu přednáška o zbraních a výcvik. Děti si mohly vše vyzkoušet a naučily se základy se zbraněmi. Následovala nauční stezka lesem, kde plnily různé úkoly kde získávaly písmenka a na konci skládaly slovo. Ve čtvrtek si děti měly připravit něco pro nás ... takže si Garďáci zasoutěžily a bylo to velmi zábavné. Odpoledne šly děti na hard Sloup a rozhlednu a večer jsme předvedli gotické vystoupení.Rozdali jsme diplomy a to včetně uklízečky, kuchaře a vychovatelek. Ani my neodcházeli s prázdnou, dostali jsme od dětí též diplom a to s podpisy na památku.
16.7. Piráti v Úštěku. Užili jsme si sobotní den jak se patří. Konalo se několik bitev a večer přišla na řadu ohnivá show a velký ohňostroj.
29.-31.7. Cvikovské Hřmění. Bitvě předcházel týden plný příprav. Od rána do večera se zařizovalo, jezdilo, stavělo, hrabalo ... Aby v pátek bylo vše připraveno na příjezd našich přátel z různých skupin historického šermu. To jediné, co si nelze vybrat je počasí, které se rozhodlo, že nám udělá čáru přes rozpočet a byl to snad nejhorší víkend v tomto roce :-( I přes to nám na bitvu pár příznivců přišlo. Sobotní večer jsme si ale ve velkém užili, všichni si nejen zazpívali u kytar, ale bylo i na co se dívat, když Komárek s Robem donutili svá těla k tanci a hodně jsme se nasmáli. Samotný program byl ale počasím hodně ovlivněn a tak doufáme, že další ročník bude líp :-) 
3.8. Vystoupení pro děti ve Cvikováčku. Během bitvy se k nám přihlásili z dětského tábora. Od pořadatelů jsme měli půjčenou pípu a tak jsme jim na oplátku přislíbili vystoupení, které se povedlo. Dorazili jsme večer a dali si to místo tréninku. Počasí nám také přálo a obě strany byly spokojeny.
5.-7.8. Holany. Zde se konaly slavnosti, na které nás přizvali naši přátelé ze skupiny Malchus. Pomoc jsme jim rádi přislíbili a moc si to užili. Byli jsme zde podruhé, ale minulý ročník provázely přívalové deště a tak z toho nakonec nic nebylo. Tento rok se vydařil, den provázely tři vystoupení a večer přišlo zakončení v podobě ohnivých soubojů, pak následoval ohňostroj. 
10.8. Nový bor - Mariánská pouť. Byli jsme se stánkem. Počasí nepřálo a tak se prodej moc nevydařil. Večer se jelo k Otíkovi do Zákup, kde proběhlo grilování. 
21.8. Narodila se Eleonora Grohmanová. Váha 3.300 gramů , Výška 49 cm, Čas 15:00. Vedení skupiny dočasně přebírá Gríša.
27.8. Velké oslavy narození Elinky a narozenin Gríši. Druhý den proběhlo vystoupení ve Sloupu v Čechách, kde se šermovalo v Domově důchodců.
23.- 25.9. Zámek Ctěnice
4.10. Jiřetín pod Jedlovou / 
Muzeum Česká Lípa - Brambor, Děti lesu, les dětem