Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2014:skupina historického šermu

Kronika 2014

Rok 2014

22.2. Chlumec - první vystoupení sezony. Konaly se zde slavnosti na počest slavné bitvy. Zahráli jsme Rustadora za pomoci skupiny Malchus a večer jsme Společně předvedli turnaj s ohnivou show. Šlo o první akci v roce a o to víc jsme si to užili. 
22.3. Šermířský ples v České Kamenici opět nezklamal.  Tématem byly upíři. Půlnoční vystoupení bylo opravdu originální - "břichaté" a "chlapské" tanečnice.
30.4. Pálení čarodějnic ve Cvikově. Pro tento rok jsme si připravili stezku odvahy pro děti i dospělé. Bylo nás málo, ale zvládli jsem to a moc jsme si to užili jak my tak i návštěvníci. Cesta byla krásně osvětlena svíčkami a máme na co vzpomínat a o čem vyprávět.
9.5. Staré Křečany. Jako každý rok, se touto dobou sjíždí několik šermířů z různých skupin, aby zahájilo sezonu, a to v podobě víkendového soutěžení, kde si užíváme pohodové a přátelské atmosféry. Opět to byl víkend plný zážitků a smíchu. Jezdíme sem rádi.
17.5. Cvikovské Hřmění. bitva z období třicetileté války, kterou pořádáme my. celý týden probíhaly přípravy, nikdo nevěděl kam dřív skočit a nebyl by to Cvikov, aby nezapršelo. už od pátku se to začalo mračit a spolu s prvními přijíždějícími šermíři začalo mrholit. Nikomu to náladu nezkazilo, večer se hrálo na vše, co se našlo po ruce, zpívalo se z plných plic, jedlo a pilo až do pozdních - brzkých hodin. V sobotu ráno nešel vzbudit budíček :-) :-) :-) Dopoledne proběhl nácvik a ve 12:30 nastoupily na plac tanečnice ze zájmového kroužku Cvikováčku a po nich zahrála skupina Lužická Tráva a následovalo loutkové divadlo klubu Klubíčko Cvikov s pohádkou Lotrando a Zubejda. Po prvních výstřelech začínající bitvy se rozpršelo, ale i přes to přišlo dost lidí. Po bitvě přišla ještě ukázka palných zbraní a pak už se zůstávající šermíři vrhli ke svým korbelům :-)
31.5. Náročný den - dopoledne jsme byli v Jablonném , kde probíhala pouť a s turnajem nám pomohli přátelé ze skupiny Malchus, ale ještě před tím jsme předvedli naší novou loupežnickou pohádku. Odpoledne jsme se rozdělili a část jela do Cvikova, kde na kynologickém cvičišti probíhal Den dětí. Den jsme zakončili výbornou večeří od našeho kuchaře Štefánka.
27.-29.6. Šluknov - den pro děti, které měly soutěžit na různých stanovištích, kdy každé stanoviště představovalo jednu pohádku. My byli za Sněhurku a sedm trpaslíků, což mělo velký úspěch. Naši přátelé z Malchusu představovali Červenou Karkulku a na jejich vlka a babičku budeme vzpomínat už na vždy :-) :-) :-) 
5.7. Horní Police, aneb bylo nás pět :-) Pět z nás vyjelo na bitvičku, která zde probíhá každý rok jako součást místní pouti. Rozdělili jsme se na strany proti sobě a tvářili se, že je nás hodně :-) :-) :-) Samozřejmě bitva byla o zdejší tvrz.
11.-12.7. Bělá pod Bezdězem, kde se konala menší slavnost. Stanovali jsme uprostřed krásného náměstí, jehož součástí je park. V sobotu ráno proběhl menší průvod s králem a poté náš Rustador, po zbytek dne jsme se už jen střídali u soutěží a večer jeli domů, protože další den nám začínala týdenní dovolená s dětmi.
Mimo to, na této akci vznikla hláška "Ťuk na placák"
13.-19.7. Dětský tábor ve Cvikově.
Neděle - Dopoledne jsme děti seznámili s jejich celotýdenním programem. téma tábora bylo "O poklad loupeživého rytíře z Milštejna". Děti každý den dostaly kus mapy a pak hledaly na konci týdne poklad. Odpoledne jsme zahájili týden loupeživou pohádkou, která se nám moc povedla a pak jsme vypustili děti do bazénu. Na večer jsme je zkoušeli, co si pamatují z předešlého roku o zbraních.
Pondělí - Po snídani proběhly soutěže, které děti bavily  a nakonec jsme se jich zúčastnili také :-) Před večeří jsme odhodlaně hráli s dětmi fotbal a po večeři vybíjenou.
Úterý - Odvezli jsme děti do Rousínova a odtamtud se šlo na Milštejn, cestou jsme o něm dětem četli zajímavosti a seznamovali je s jeho historií. Probrali jsme místní jeskyně, skrytý  poklad a ukázali torzo buku starého přes 40 let. Cestou zpět stavěly děti "domečky". Křižáci postavili čínskou vesnici a Ďáblové velké hradiště. Večer jsme opekli buřty a hrálo se na kytaru.
Středa - Dopoledne proběhlo ještě několik soutěží a odpoledne jsme strávili v Lindavě na táboře karatistů, kde si spolu děti zahráli fotbal. K naší velké nelibosti nás přesvědčili, že si zahrají i vedoucí :-) :-) :-) No moc nám to nešlo a to i když nám "propůjčili" pomoc :-) :-) :-) Po fotbale si pro nás připravili ukázky karate a pak jsme se vrátili k nám do tábora, kde nám děti po večeři předváděli pantomimou pohádky a moc jsme se u toho nasmáli.
Čtvrtek - Děti nám vyčistily zbraně - dlouho jsem to takto čisté neměli :-) Po obědě k nám na oplátku dorazili karatisté z Lindavy a my jim dali přednášku o našem umění. Po té soutěžily děti mezi sebou. V závěru jsem dva vedoucí navlékli do zbroje a nechali je přeběhnou celé naše hřiště a pak i boj - "Ha, to bylo za ten fotbal". Večer jsme zakončili turnajem a ohnivou show, kde si poprvé zatočila Evča.
Pátek - Ráno děti našly dopis od rytíře z Milštejna, který jim ukradl prapory a ukryl je v lese a za úkol měly je najít a získat zpět.  Musely splnit všechny úkoly, které na ně cestou čekaly (... a že byla fuška to vymyslet). děti byly šikovné, úkoly splnily a prapory našly. Odpoledne jsme soutěžili v bazénu  a večer se konal karneval na který si děti vymyslely masky.
Sobota - Evík s Kubou šli připravit "šipkovanou". Cestu znali jen oni, takže to bylo dobrodružné i pro vedoucí, kteří šli s dětmi. Po obědě jsme je vypustili do bazénu a Evík s Márou zatím schovali truhlu s pokladem do pískovny, kterou měly děti podle složené mapy najít a našly :-) Na konec tábora jsme rozdali několik diplomů a  byl to jeden z nejkrásnějších týdnů, jaké jsme kdy zažili :-) 
... Vznikla zde teorie, že měsíc není kulatý, ale je čtverec, nebo hláška "Nemusíme každý den pít pivo, máme rum".
26.7. Tisá  - Anenská pouť. Pohádka se nám moc nepovedla, ale i to se stává. Obecenstvo bylo shovívavé. Dali jsme si gulášek od Štefánka a společně s Malchusem jsme si napravili reputaci turnajem, který se povedl. 
1.-3.8. Mělník - kontrolujeme zda máme vše ... repelent, opalovací krém, bazének ... máme vše :-) Tentokrát jelo hlavně ženské pokolení skupiny. Sobota byla pestrá - ukázka hadů, kejklíř a perfektní pohádka od jednoho herce, který hrál Sněhurku a sedm trpaslíků, později Romíka a Julču. Při bitvě bylo na sluníčku tak 40 stupňů, takže se po bitvě bazének hodil téměř celému táboru :-) :-) :-) 
16.8. Opět jeden z náročnějších dní. Nejdříve vystoupení v Novém Oldřichově na hasičské pouti. Naše vystoupení se o půl hodiny posunulo, neb před námi byl kouzelník a nad jeho kouzly a triky jsme nestačili zírat. Zrovna když jsme přišli na řadu, rozsvítilo se sluníčko. Vystupovali jsme s naší loupežnickou pohádkou a přidali scénku s vysavačem. Pak jsme přejeli do Nového Boru do letního kina, kde je mimo jiné nádherné prostředí ... Rozjeli jsem scénku s vysavačem a stálo to za to, improvizace rovnou na místě a opravdu jsme si to užili my i diváci. Gríša si zde zahrál domovního prodejce a nabízel všem vysavač :-) :-) :-) 
23.8. Tuto sobotu jsme měli dlouhý den. My vlastně nic jiného neděláme :-D
čekalo nás vystoupení na zámku ve Sloupu v Čechách v domově důchodců a večer se konala oslava narozenin Gríši a Elinky.  Vystoupení bylo pojato jako turnaj dvou rytířů o místo velitele armády za doprovodu hudby a ohnivé show.
30.8. Chlumec, akce kam jelo pro změnu zase jen pánské osazenstvo skupiny. Před bitvou proběhly ukázky soubojů na koních, šerm mečem a sekyrou a to vše jen v kroužkových zbrojích. Bitvy byly dvě. První mezi Čechy a Němci, kde zvítězili Češi, a druhá mezi husity a křižáky. Ten den ještě někteří odjeli do Ústí  nad Labem na severní terasu na pirátskou bitvu. 
13.9. Cvikovské Ostrve. ráno začal správný chaos. Přípravy dne byly v plném proudu. Přijely skupiny - Řád černých rytířů, Vae Victus, Streitax, a Citadela, které si zasoutěžily o nejlepší vystoupení. Vyhrála skupina Vae Victus z Teplic, kteří měli krásné veršované vystoupení. Mezi vystoupeními hrála kapela Dobráci a Řemdih. Samozřejmě nechyběl dětský koutek a stánky. Vše klaplo jak mělo, byl to super den.
19.9. Ohnivá show Česká Kamenice. Jeli jen ti, co točili ohnivku. Sklářská škola zde pořádala soukromou sklářskou noc. Zbytek skupiny ale dorazil jako podpora :-) :-) :-) Samozřejmě pršelo, ale s akcí jsme byli spokojení.
20.9. Velké Březno. Zde se konala opět pirátská bitva, ze které jsme byli zklamaní. kvůli malým dotacím z města se pořádající musel uskromnit a akce podle toho i vypadala. Na konec přišel ohromný "slejvák", domů jsme jeli úplně promočení na kost.
28.9. Houska a Velká Bukovina. Na Housce se konala úžasná smyšlená bitva o Huntovi, démonovi z pekla.Byla to závěrečná bitva trilogie. Po bitvě jsme se sešli ve Velké Bukovině, kde proběhlo rozloučení se sezonou. 
3.10. Sněm Modrého kříže. organizovala to skupina Akvilo, ale zázemí jsme poskytli my. Řád funguje už několik let a jednou ročně se scházejí a diskutují . Mimo jiné zde i soutěží a probíhá turnaj.
1.11. Ještě proběhla skupinová oslava narozenin všech "podzimáků".
Na přelomu listopadu a prosince se skupina přestěhovala do jiných prostor, kvůli podmínkám nového vedení Cvikováčku.
6.12. Děti lesu, les dětem. Jako každý rok, jsme byli požádáni o spolupráci. Byla opravduzima, ale lidí přišlo dost. Krásná, povedená akce.
31.12. Silvestr jsme slavili společně u Marka na chaloupce v Krompachu. Krásný rok 2014 je za námi a rok 2015 před námi, tak ať je skvělý!!! :-D