Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2013:skupina historického šermu

Kronika 2013

Rok 2013


2.3. Ples v Novém Boru. Jako vždy i tento rok jsme se bavili a navíc Michal oslavil vstup mezi dospělé a tak došlo i na gratulace, přípitky a dárečky a bylo to moc fajn.

23.3. Ples v České Kamenici. Akce na kterou se každým rokem těšíme a opět nezklamala. Tentokrát pod tématem Gladiátoři a stálo to za to. Večer plný programu, ukázek ... půlnoční překvapení v podání kluků z Řádu Černých Rytířů, tentokrát jako akvabely, bylo opět nepřekonatelné a na druhý pokus bez plachty neb ji nemohli najít, což bylo geniální :-D Domů jsme jeli spokojení a těšíme se na další rok.
30.3. Pašijové hry v České Lípě. Vzhledem ke špatné organizaci a přístupu už sem skupina jako celek odmítá jezdit. Sama akce je ve výsledku krásná a žádný divák by si ji neměl nechat ujít. 
30.4. Pálení Čarodějnic. Na pomoc nám přijela skupina Malchus a počasí nepřálo. Hodně foukalo a blížila se průtrž mračen. Byli jsme rádi že se odšermoval turnaj a jelo se vesele popíjet a slavit tento krásný den do tepla naší klubovny :-D
3.-5.5. Opět se konaly hry v Křečanech. Každoroční zábava pro pár šermířů a i letos to bylo uvolňující a zároveň příjemné setkání s přáteli před zahájením samotné sezony. 
10.-12.5. Cvikovské Hřmění. Bitva, která se ve Cvikově stala již tradicí. Každým rokem bojujeme s počasím, ale užíváme si tu fantastickou atmosféru, kterou nám pomáhají vytvářet přátelé, kteří přijíždí a na počasí nehledí. Bojovalo se opět v areálu kynologického klubu, což je areál za který jsme neskonale vděční. Zahrála kapela DIXI DC z Děčína, poté následovala ukázka katovského řemesla od SDŠ Amante della Morte a po tanečním kroužku přišla samotná bitva. Po bitvě pak vystoupení Rytířů Jedové Chýše a  den zakončila kapela The Viv. Po celý den si děti mohly hrát v dětském koutku, projet se na koni či si něco koupit :-)
18.5. Děčínské slavnosti. Na akci jsme strávili celý víkend. Samotná bitva, která zde proběhla, byla v tématu husitů. I ženské pohlaví si zde užilo boje s cepy. Program celého dne byl nabitý a plný zábavy. Nejvíce v nás ale asi zůstane vzpomínka na stavení stanů, kdy jsme postavili stan v blízkosti "keře", který jak jsme následně byli informováni stál víc než nové auto ... no a my ho měli chvíli až ve stanu :-D
25.5. Den dětí pro Azylový dům v České Lípě. Přivezli jsme si soutěže a celé dopoledne si hráli s dětmi. Bylo to pro nás hezké dopoledne, i když celkem studené, počasí zcela nepřálo. Po té co jsme rozdali spousty sladkostí a dali něco teplého do bříška, jsme jeli spokojení domů.
1.6. Dětský den ve Cvikově. Tentokrát jsme nešermovali a jen rozestavěli soutěže a hráli si. Jako vždy i tento rok bylo již před pátou hotovo, sladkosti rozdány a my jeli domů.
15.6. Sklářské slavnosti v Novém Boru. Tato akce se pro nás stala tradiční. Trávili jsme zde celý den, v dopoledních hodinách jsme zahráli pohádku pro děti a užili si radostný potlesk. K obědu nám uvařil Štefan dobrotu a odpoledne jsme jako již tradičně předvedli vystoupení z gotiky - turnaj, se kterým nám pomohli přátelé z Malchusu.
22.6. Stráž pod Ralskem. Krásný víkend ve Stráži plný zážitků a krásného počasí. Téma bylo tentokrát pirátské a jako každá akce pořádaná Agenturou Festive i tato dopadla na jedničku :-) Celá akce byla naplněna programem a šermíři, zakončená super ohňostrojem.
29.6. Slavnosti ve Šluknově. Tématem těchto slavností byly gladiátoři a gotika. Užili jsme si kapelu Gnomus, vtipné vystoupení v podání Řádu Černých rytířů na téma Dívčích válek i samotnou bitvu. Náš Barbar a jeho nos se opět setkal se špičkou meče v boji, má na to štěstí, kdysi v Úštěku se mu to podařilo také. Počasí přálo a večer po výborné ohnivé show a ohňostroji jsme se pobavili u korbele dobrého moku :-)
6.7. Slavnosti na Krompachu. Tato akce je pro nás srdíčková a jezdíme sem moc rádi. Štefan nám uvařil jednu ze svých mňamek a všichni nám jen záviděli. Odpoledne jsme si hráli s dětmi a vesele s nimi soutěžili, zašermovali a noc zakončili ohnivým vystoupením, které sklidilo veliký úspěch. Celý víkend jsme strávili u Marka na chaloupce s přáteli, konkrétně Rytíři jedové chýše, kteří nám přijeli pomoct a byl to jeden z nezapomenutelných víkendů.
21.7.-26.7. Dětský tábor ve Cvikově. I pro letošní rok nás oslovil pan Macela, zda bychom se nechtěli účastnit tábora a s radostí jsme přijali. Tento týden je pro nás relaxace a dovolená na kterou se těšíme celý rok. S dětmi si hrajeme, vymýšlíme soutěže a témata. I tento rok jsme pokračovali v předchozích tématech a nakonec pasovali nové rytíře a markytánky. I děti si to s námi náležitě užily a loučily se s námi s očekáváním dalšího roku. Byl to týden plný smíchu a radosti. Týden, který jsme trávili spolu a pokaždé mám pocit že jsme si zas o něco blíže :-) Je to radost a potěšení být se svou skupinou.
1.8. Vystoupení na jednom z dětských táborů ve Cvikováčku. Byli jsme osloveni vedoucíma a tak jsme si dali trénink, řekli něco o zbraních, udělali několik ukázek a nechali děti ať si vše sami vyzkouší. Jako vždy se i při našem odchodu pořád chtěly prát a zkoušely otrhávat větve ... což jsme vysvětlili jako špatnou myšlenku :-D
2.8.-4.8. Bitva na Mělníku. Na tuto akci jsme vyjeli poprvé. Původně jsme jezdili do Holan s Malchusem, kde bohužel skončila spolupráce. Není čeho litovat. Mělník byl naprosto krásná akce, plná lidí a nových zážitků. Téma bylo fantasy a moc se to povedlo. Jen počasí ... Bylo po povodních a tak údolí ve kterém jsme stanovali bylo plné komárů ... navíc bylo opravdu parno a jít průvodem do nehorázného kopce byl už pro mnohé velkým bojem natož pak sama bitva. Mohu říct že šlo o"život", holky běhaly mezi rytíře se džbery vody a nestačily doplňovat zásoby. Z celého víkendu jsme si ale přivezli krásný pocit a těšíme se na příští rok.
17.8. Hasičská pouť v Novém Oldřichově. Pro nás také jedna z tradičních akcí, kterou si užíváme. Vystoupení se povedlo, stejně tak i počasí. Vzhledem k tomu, že v tento samý den jezdíme i na Mariánskou pouť do Nového Boru, nemohli jsme se zde zdržet a užít si program. V Boru jsme jako vždy udělali pár kratších ukázek a jeli domů.
31.8. Zahradní slavnost ve Sloupu v Čechách. Slavnost se koná na zámku, kde sídlí domov důchodců a pořadatelé i návštěvníci jsou zde velice vřelí. Vše si dělají sami a 
o to je to kouzelnější. Velký úspěch mělo vystoupení z období gotiky se zapojením ohňů a určitě přijedeme i v roce příštím.
6.9.-8.9. Mariánská pouť v České Kamenici. Tento víkend byl povedený, počasí krásné ... Hned po příjezdu si mnozí vyzkoušeli adrenalinový park, tedy parčík :-D Bylo zde mnoho atrakcí pro děti i dospělé. Program jako vždy zajímavý a nabitý. Bitva byla z období pirátů a do hlavních rolí byli obsazeni Gríšanda s Gríšou ml. a moc si to užili, vše se povedlo. Gríšové pak odpoledne opečovávali kýtu nad ohněm
 a všichni si nacpali pupíky. Nechyběl ani večerní koncert či ohnivá show zakončená ohňostrojem.
14.9. 1. ročník Cvikovské Ostrve. Ve spolupráci s odborem kultury jsme zorganizovali soutěž skupin historického šermu ve vystoupeních. Nejlepší z nich vybrala porota. Skupiny byly čtyři a program zaplnil celé odpoledne. Soutěžily: skupiny Skeleton z Roztok u Prahy, Artus Bohemica z Prahy, Streitax z Prahy a Manus Regis z Prahy. Mezi scénkami nám čekání zpříjemňovala hudba v podání skupiny Řemdih a Dixi DC. Celou soutěž vyhrála skupina Streitax z Prahy. Bylo to moc hezké odpoledne a už se těšíme na příští rok.
20.-22.9. Kunětická Hora - 1. ročník Kunětického vinobraní. Vyrazili jsme na dalekou cestu na Kunětickou Horu. Počasí nám celý den nepřálo, byla zima a pršelo. Návštěvnost ale byla celkem vysoká. Spolupracovali jsme s našimi přáteli ze skupiny Rytíři Jedové chýše, kteří nás sem pozvali. Po celý den jsme byli u soutěží a bylo zde několik vstupů s vystoupením. Domů jsme ale jeli promoklí a promrzlí, těšili jsem se do tepla.
27. - 29.9. Hrad Houska. Zde se konala smyšlená bitva z období gotiky. Nutno podotknout, že scénář této bitvy byl opravdu nádherný a je to bitva na pokračování. Pro diváka je to jistě strhující příběh a pro účinkující velký zážitek. Samotný hrad Houska je malý, ale zajímavý a jsme rádi, že jsme jej mohli vidět a poslechnout si zajímavý příběh o tajemnu a pekle, který se k tomuto hradu vztahuje.
11. - 13.10. sněm Řádu Modrého kříže. Jako každý rok i letos se konal sněm Modrého kříže. Než došlo k samotnému schůzování, tak se celé odpoledne soutěžilo v různých hrách jako střelba z luku, hod kládou do dálky, turnaj apod. A po schůzování se hodovalo a pilo a zpívalo a byl to fajn večer.
7.12. Děti lesu, les dětem. Zde jsme byli již po několikáté a to díky spolupráci s panem Macelou. Opět jsme si připravili několik otázek z historie, které děti postupně vyplňovaly. Na různých stanovištích byly ještě myslivci, rybáři, pejskaři, aby jsme všichni společně udělali dětem krásné a zajímavé dopoledne. Nakonec všichni dostali horký čaj a guláš.
Tím nám končí rok 2013, byl opět naplněn a teď si rádi odpočineme a nabereme síly do roku 2014.