Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2017:skupina historického šermu

Kronika 2017

Rok 2017


4.2. Výroční schůze. V sobotu navečer jsme se opět všichni sešli,abychom probrali veškeré nastávající akce, které nás čekají. Chlumec, plesy,čarodějnice, Dětenice, Frýdlant, v září Ostrve, v prosinci čerti.Také jsme řešili koupi vozíku k autu. K večeři jsme měli pizzu a také moc pití. Někteří po schůzi odešli domů, někteří zůstali přes noc v klubovně – Leník, Evík, Mára a Plecháček. Ve tři ráno jsme dostali nápad jít na návštěvu k Barbarovi. Péťa z nás měl velkou radost a uvařil nám kafe :D. Na zpáteční cestě do klubovny jsme vymysleli Plecháčkovi pátou přezdívku – Ten Pátý.

18.2. V sobotu ráno jsme se sešli v klubovně na devátou ráno, abychom si v klidu pobalili veškeré své věci, které budeme potřebovat na večerní vystoupení. Jedem do Chlumce, kam nás pozvali z Shš Honesta, abychom předvedli turnaj s ohnivou show. Po příjezdu se vítáme s ostatními a jedem se podívat na místo. Jsme spokojení, počítali jsme s blátem a sněhem, ale bylo pro nás připraveno pěkné ohraničené místo s asfaltovým povrchem. Pak se už začínáme chystat a čekáme na průvod s lidmi, který šel z města.Zjišťujeme, že přichází hodně lidí … na Chlumec hodně lidí! :D  A tak jsme mile překvapení a natěšení. Ohnivka byla super, nic se nepokazilo, vše hořelo, jak mělo, hudba hrála, souboje se podařily a diváci byli nadšení. Plecháček si z tohoto vystoupení odnesl zranění na malíčku. Po vystoupení jsme se přesunuli do místního kina, kde jsme byli ubytovaní, a kde jsme večer ještě oslavili narozeniny Pavlíka a Máry. Do rána jsme se bavili, jedli a pili a bylo nám hrozně fajn, protože celá akce se opravdu povedla …a co víc? NEPRŠELO! :D :D :D
11.3. V sobotu večer jedem vystupovat na hasičský ples do Benešova nad Ploučnicí, kam si nás pozvali hasiči, mezi které patří i náš Plecháček. Jsme mile překvapení, když nás hosté plesu vítají už při vstupu na parket a tahají nás mezi sebe tančit. Po desáté vystupujeme s ukázkami soubojů, a místní nejvíce fandí Plecháčkovi. Ukázky se líbily a sklidili jsme potlesk. A protože to bychom nebyli my, kdybychom si nevymysleli překvapení, které Evík s Leníkem, Plecháčkem a Márou od Silvestra plánovali pro zbytek skupiny a i pro lidi na plese. Sysa nám ušila kostým dráčka Soptíka, protože ten nesměl chybět na hasičském plese, když se chtěl stát požárníkem. Po prvotních zkouškách se zjistilo, že Evíkovi je kostým trochu větší než se čekalo, ale Plecháček se vešel akorát, a tak vznilko překvapení i pro Máru, který netušil, kdo v kostýmu vlastně je :D Nakonec měl Soptík obrovský úspěch, Gríša, Pavlík i Radar byli překvapení, a to o to víc, když zjistili, že kostým je náš. Lidé si ho oblíbili a s dráčkem se pořídilo dost společných fotek. Cestou domů zde zazněla další hláška Evíka: "Když ono vlastně furt svítí sluníčko, jenom je prostě větší tma." ... 
25.3. Ples v České Kamenici. Tento ples pořádá Řád černých rytířů a letos měli výroční 20. ples. Jezdíme na něj moc rádi, potkáváme tu každoročně plno přátel a se všemi si nestačíme ani pořádně popovídat. Až do tří do rána tančíme, pijeme, povídáme si, bavíme se podle svého. Zahajující vystoupení bylo přivítání francouzského krále a jeho družiny spolu s kardinálem a následné oslavy výročí plesu. Během večera vystupovali i kluci od Řádu, např. light-show na téma Fantom opery, nebo šermířské vystoupení, kde znázornili svá nejlepší vystoupení skrz historií. Celý večer jsme si náramně užili a ani se nám nechtělo domů. Těšíme se na další ples.
30.4. Čarodějnice ve Cvikově. V neděli 30. dubna jsme tradičně chystali překvapení pro veřejnost ve Cvikově. Od letního kina šel náš Gríša za doprovodu Wendyho s pochodněmi a s průvodem lidí a dětí k rybníku Veselák. Zde se jako každý rok podpálila vatra s čarodějnicí a čekalo se na ohňostroj. Ten byl pro nás signálem, že se u startu, kde byla Alča se skřítky (Plecháček a jeho bratr Vítek) shromažďuje fronta na připravenou stezku odvahy. Ta vedla kolem zahrádek, přes louku krátkou cestou do lesíka, přes jeskyni a po louce zpět ke startu. Na stezce odvahy bylo plno strašidel a hodně rekvizit, které pro nás dlouho připravovala naše kamarádka Sysa. Děti i dospělí se tu mohli setkat s katem, čarodějnicí, mrtvým mužem, strašákem v poli, pirátem, vlkem, mrtvou vílou, ohnivým mužem, u jeskyně s draky a na louce s vílou, která rozdávala za odměnu sladkosti. Myslíme, že tato stezka měla velký ohlas a úspěch a na další rok si určitě vymyslíme něco originálního.
5.-7.5. Staré Křečany. Na tento víkend jezdíme takřka tradičně každý rok a neumíme si představit, že bychom tuto akci vynechali. Je pravda, že nejezdíme všichni, ale minimální část ze skupiny jede vždy stoprocentně. Je to neoficiální začátek šermířské sezóny, kde se sjedou přátelé z různých koutů, se kterými jsme se přes zimu neviděli. Celou sobotu se soutěží a hraje, probíhá zde i turnaj, ale celý víkend je pojat spíše zábavně než vážně. Při vyhlášení vítězů se na konci rozdávají i malé ceny. Večer sedíme v kruhu kolem ohně a většinou zpíváme, pijeme a užíváme konec víkendu.
12.-14. 5. Letos poprvé jsme byli pozváni na slavnosti do resortu v Dětenicích. Zde se konaly první slavnosti a pozval nás na spolupráci Hejkal z Hradce Králové. V pátek jsme se rádi dostali na místo určení, jelikož jsme při cestě zabloudili. Ale zjistili jsme, že budeme trávit víkend na opravdu výjimečném místě - zámecký park se zámkem, u kterého stojí i slavná středověká krčma. Na tu jsme mysleli dopředu, a zamluvili jsme si zde stůl pro několik lidí na sobotu večer. V sobotu ráno proběhl zběžný nácvik bitvičky, která se konala za ten den hned dvakrát. I my jsme zde měli vystoupit a to s turnajem. Přes den bylo krásně, svítilo sluníčko a v parku probíhal program pro veřejnost. Celá akce byla zpoplatněná, kdy jsme bohužel zjistili, že vstup na takovouto akci byl opravdu drahý. Organizace zde byla také trochu zmatená, snad proto, že se jednalo o první podobnou akci na tomto místě. Celý den jsme si ale jako účinkující užili. Večer nás čekala krčma, kde nás posadili přímo za určený stůl a mohli jsme si objednat. Obsluha zde byla opravdu "středověká" a tím pádem i jazyk měli nevybíravý, my se však nenechali vyvést z míry a chytli jsme se jejich způsobů. Pravda, na to už asi nebyli zvyklí a tak z nás byli asi trochu nervózní :) Při večeři zde probíhal i program. Celkově jsme za tuto zkušenost rádi a určitě se budeme těšit na další podobnou akci.
19.-21.5. Frýdlant - Valdštejnské slavnosti. O této akci mluvíme už od ledna a velmi se na ní těšíme. Koná se jednou za 2 roky (nejspíše kvůli nákladům na organizaci celého města a víkendu) a my sem pojedeme již podruhé. V pátek se dozvídáme, že jsme ubytováni v jiném táboře než minule, a tak hledáme. Na druhém konci města, kde je kousek odsud i samotné bitviště, se nachází tábor pro velký počet stanů a lidí. Postupem večera zjišťujeme, že v táboře nejsou jen čeští šermíři, slyšíme i němčinu nebo polštinu. Tato akce je opravdu velká. Druhý tábor se nachází dole ve městě, kde je jen o něco méně šermujících. Ještě večer sejdeme dolů do města, podívat se na probíhající program, zjistit podmínky pro účast v bitvě a pozdravit přátele ze druhého tábora. Dějově by však tento tábor měl být nepřátelský :) . V sobotu ráno se účastníme slavnostního průvodu, který vychází z frýdlantského zámku, a odkud vyjíždí i sám Albrecht z Valdštejna, jeho choť Isabella Kateřina z Harachu a jejich doprovod. Na náměstí se všichni pak shromáždíme, a Albrecht "odemkne" město a zahájí slavnosti. Celý den po městě i na zámku probíhá program pro veřejnost, stojí tu nespočet stánků se vším možným a jelikož je krásné počasí, lidí je tu opravdu hodně. Odpoledne se všichni chystají na velkou bitvu. Diváků je zde mnoho. Šermujících kolem šesti stovek. Bitva je velkolepá, fotografie ani nahrávky nemůžou tento zážitek dokonale přiblížit. Bojuje zde Albrecht se svými císařskými vojáky proti Švédům. Podle historického scénáře vítězí Albrecht a císařští. Naše skupina stojí však na straně Švédů - tudíž jsme ti záporní, ale nám to nevadí. Po bitvě následovalo poděkování všem účinkujícím od samotného Albrechta a představení všech skupin. A začala nám volná zábava, takže jsme se šli opět podívat do města, kde jsme si obešli všechny stánky a poslechli hudbu v podání skupiny Corvus Corax. Přesunuli jsme se opět na zámek, odkud se šel slavnostní průvod všech skupin za světla pochodní. Tento zážitek je také nepopsatelný. Na náměstí průvod končí a slavnosti se zakončují nádherným a dlouhým ohňostrojem. Po něm program na sobotu skončil a my se přesunujeme do svého tábora. V neděli odpoledne se sobotní bitva opakuje a po bitvě už pomalu jen balíme a odjíždíme domů, i když se nám z této akce vůbec nechce. Musíme si počkat zase dva roky...
27. 5. Jablonné v Podještědí. Po příjezdu na zdejší náměstí stavíme stany, tvoříme zázemí na celý den a pak si jdeme koupit výbornou snídani ve zdejší cukrárně. Ledové kafe a zákusky, tento den jsme zahájili opravdu skvěle. Před obědem vystupujeme s pohádkou, kterou zde hrajeme v tomto provedení poprvé, ale my jsme improvizací protřelí a tak se vystoupení povedlo moc dobře. Pro přípravu na další vystoupení jsme měli méně času než obvykle, a tak s obědem počkáme až po druhém vystoupení, kterým je gotický turnaj. Klukům ve zbrojích musí být příšerně, protože ten den pařilo sluníčko a zima rozhodně nebyla nikomu ani beze zbroje. Vše dopadlo dobře a po vystoupení jsme si užili doprovodného programu, kdy jsme si i zatančili. Tento den si užíváme každý rok.
30.5. Na toto vystoupení jsme dostali netradičně pozvání na úterý. Ten kdo mohl se po práci uvolnit, jel nedaleko Doks do tábora, na kterém byli děti ze školy v přírodě. Předvedli jsme zde ukázku zbraní s vysvětlením od našeho Pavlíka, dále si děti mohli zasoutěžit a vyzkoušet zbraně a nakonec je čekalo naše vystoupení v podání gotického turnaje s ohnivou show. Překvapil nás zde sice "menší" ceďák, ale to by nebylo nic neobvyklého. Naštěstí až po vystoupení :) . V ohnivé show si poprvé před lidmi zatočil Leník - tedy šéfová. Pro druhou skupinu dětí jsme měli méně času a tak se Pavel chopil slova a dětem s Plecháčkem vysvětlovali a ukazovali jednotlivé zbraně a tehdejší dobu.
24.6. Benešov nad Ploučnicí. S touto akcí jsme dopředu stoprocentně nepočítali, ale pozval nás sem náš Plecháček. On sám totiž na této akci soutěžil za svou hasičskou jednotku z Benešova, a k této příležitosti jsme večer u jejich hasičárny měli vystoupit s turnajem a ohnivou show. Den byl moc povedený, bylo krásně a my si užívali volný den. Léňa za námi přijela až odpoledne, jinak jsme byli všichni. Večer jsme v klidu vystoupili pro několik diváků, dokonce přihlížel i zdravotník - kdyby náhodou :). Po ohnivce jsme byli hasiči pozváni na malé občerstvení a zapití celého dne.
30.6.-2.7. Opět jsme vyrazili na Krompach. Akce, kterou máme moc rádi. Počasí nám úplně nepřálo, ale nakonec jsme si vyšvihli vystoupení pro místní hasiče a několik lidí, kteří na nás čekali i v průtrži mračen schoulení pod deštníkem. pojali jsme to jako trénink a byla to pecka. Z Leníka zde vypadla památná věta "Tak se mi tady udělej" a celý den byl naprosto uvolněný a maximálně jsme si to užili.
8.-9.7. Lindava. Tento víkend jsme spíše brali jako odpočinkový, jelikož sem jezdíme vždy na pozvání karatistů, kteří zde pořádají dětský karatistický tábor. Postavili jsme si zde stany, ubytovali se, a domlouvali jsme se s vedoucími, jak tento víkend společně strávíme. Pro děti jsme sestavili soutěže, na kterých se vyřádili, Pavlík vyprávěl o zbrojích, zbraních atd. a na závěr po celém dni jsme si společně upekli buřty :) po večeři jsme se předvedli s naším večerním gotickým programem doplněným o ohnivou show. Druhý den ráno jsme vše pomalu uklidili a chystali se na trénink a domů.
14.-16.7. Jezero Chmelař v Úštěku. Na tento víkend se velmi těšíme každý rok. V pátek po příjezdu zjišťujeme, kde si postavíme stany, protože se zde koná vždycky velká soutěž o vhodné místo. Celý tábor je postaven na písčité pláži a tak už počítáme dopředu s tím, že si domů každý poveze své pískoviště :) Po ubytování se vítáme se sousedy a se všemi známými. V sobotu je krásně už od rána a tak si užíváme zdejší atmosféry. Přes den probíhají tři pirátské bitvy, ve kterých si nejvíce zařádil náš Radar. Večer proběhla závěrečná bitva, která byla opět doplněna ohnivou show, která byla opravdu velkolepá. Přes den nás bohužel dostihla i jedna větší dešťová přeháňka, při které jsme doslova promokli na kost, a tak jsme do neděle sušili vše, co se dalo. Domů jsme ale odjížděli s pocitem, že jsme si to přesto užili a budeme se těšit na další akci za rok.
18.7. Vystoupení pro děti ve Sloupu v Čechách. Toto datum vycházelo na všední den - konkrétně na středu, a tak jsme se nemohli zúčastnit všichni. Ale zvládli jsme to, jak jinak :) Nejdříve jsme se uvítali s dětmi, někteří nás znají už z minulých ročníků a s vedoucími, nesměl chybět ani náš oblíbený kuchař - pan Macela. Od něj jsme dostali výbornou večeři v podobě rajské omáčky. Po večeři jsme dětem vyprávěli o zbraních, předvedli několik soubojů a dovolili jim si souboje a zbraně vyzkoušet, samozřejmě pod naším dohledem. A jelikož měli děti také večerku, rozloučili se s námi a my jeli domů.
29.7.-5.8. Týden na Máchově jezeře. Na tento týden jsme plánovali skupinovou dovolenou spojenou se soustředěním. Od soboty do další soboty jsme zde užívali krásný čas v naprosto pohodovém prostředí. Ubytovaní jsme byli v chatce společně s malými nájemníky - myškami :) To nám ale náladu rozhodně nekazilo. Užili jsme si zde spousty legrace, padlo zde několik vtipných příběhů, zahráli několik her, uvařili hodně dobrého jídla a ještě více jsme snědli :) Vařili zde totiž opravdu skvěle - snídaně a večeře pro nás byli skoro jako sváteční. Kromě toho jsme toho hodně natrénovali a nacvičili nový program, nové souboje, zdokonalovali se techniky, jak šermu tak i točení. Soustředění se účastnila Lenka, Radar, Pavlík, Elinka, Plecháček a Evík. Gríša s Márou byli v Rakousku, kde pomáhali s vystoupeními na velkých slavnostech, které se konaly po dobu třech týdnů. Na tento týden nezapomeneme a rozhodli jsme se, že takto budeme trávit každý rok v létě.
18.-19.8. Hrad Bezděz. Kvůli tomuto víkendu a této příležitosti několik z nás odmítlo své původní plány, protože tuto možnost jsme si nemohli nechat ujít :) V pátek večer jsme se úspěšně vyšplhali nahoru na hrad i se všemi věcmi a ubytovali se přímo na hradě. Měli jsme tu úžasnou příležitost strávit na Bezdězu celý víkend. Naštěstí jsme přijeli relativně včas, když jsme večeřeli, začala velká bouřka. My si jí užívali, bylo to strašidelné a tajemné. V sobotu nás čekaly 4 vystoupení za den. S těmito vystoupeními nám pomáhali kluci od skupiny "Kokoni" - současně se jmenují Šermířská kumpanie. Klukům zpětně děkujeme! :) Vystoupení jsme pojali jako výcvik hradní jednotky pod vedením Pavlíka. Ten si svou roli užíval - neměl mu do toho kdo mluvit :) A když se v podvečer hrad pro veřejnost uzavřel, my využili té příležitosti a zahráli si zde kroket. Vyhlíželi nádherný západ slunce. Večer jsme usnuli vyčerpáním po náročném dni. V neděli jsme zde vystoupili ještě několikrát a večer jeli domů. Doufáme, že pro příští rok budeme opět pozváni, protože nám se tato příležitost moc líbila.
26.8. Protože se Gríša už vrátil z Rakouska, a měl s Elčou narozeniny, rozhodlo se, že se jejich narozeniny oslaví ve větším stylu. Na zahradu ke Gríšovi se sjela poměrně velká rodina a samozřejmě i zbytek Garde společně s několika dalšími členy z jiných skupin. Oslava proběhla řádně a narozeniny se zapily poctivě.
2.9. Vystoupení pro cyklisty ve Cvikově. Oslovila nás kultura ze Cvikova, a jelikož jsme žádné jiné plány neměli, rádi jsme využili příležitosti si zašermovat i ve Cvikově. Na místě kynologického klubu jsme se dozvěděli, pro koho vlastně šermujeme - pro cyklisty, kteří zde tráví čas. Vystoupili jsme s našimi souboji v podání výcviku jednotky a nebrali jsme to tolik vážně. Kluci zde předvedli hu-hu trojku na klacky, kterou se naučili na dovolené a ta měla opravdu úspěch :) Bohužel pro příště musíme počítat i s menšími překážkami, jako jsou jedinci posílení alkoholem, kteří mají tendenci zasahovat do vystoupení více, než je bezpečné. Ale nic se nikomu nestalo, a večer u vína jsme se tomu všichni zasmáli.
8.-10.9. Oslavany u Brna. Čekala nás dlouhá cesta a to do Oslavan u Brna. Dojeli jsme na místo jen tak tak. Spaní jsme měli uvnitř v zámku, což se nám moc líbilo. Sobota byla náročná, několik vystoupení, dlouhý průvod a ohnivá show. Po průvodu nastoupila k turnaji místní skupina, jejíž členové nás udivili množstvím alkoholu v krvi, kdy jeden z nich by jistě složil na výbornou zkoušky z tance kolem vlastního meče o který se snažil opírat. Celý víkend jsme si užili a ohnivá show sklidila ohromný úspěch. Též jsme pravděpodobně zdolali nějaký světový rekord, když jsme domů jeli devět hodin, neb naše navigace se rozhodla nám ukázat snad všechny kouty světa a domů se jí rozhodně nechtělo :-) 
15.-17.9. CVIKOVSKÉ OSTRVE. I přes nepřízeň počasí a organizační starosti se nám tato akce vydařila. Soutěže se účastnily skupiny: Heraldicus z Prahy, Mercenarius z Prahy a v tu dobu ještě Kokonín z Jablonce nad Nisou. Zvítězila skupina Mercenarius, která si odvezla pohár a jejich vystoupení v nás zůstane už na vždy. Po celý den probíhal doprovodný program, který si připravila skupina Garde za pomoci skupiny Malchus či Kokonín. Těm patří i velké díky za vyplnění programu nesoutěžním vystoupením. Zahrála nám dobová hudba v podání skupiny Trificus a o zábavu se postarali i kejklíři. Bylo zde k vidění několik stánků a řemesel, dětský koutek či se děti mohly svézt na koni. V porotě zasedla výborná a úžasná Stanislava Jachnická, které moc děkujeme. Celý den byl zakončen ohnivým průvodem po městě a ohnivou show v podání SHŠ Garde. Děkujeme všem, kteří přišli, děkujeme všem, kteří se zúčastnili a vydrželi s námi i v tom ne zcela příznivém počasí. Celou akci podpořil Odbor kultury Cvikov a město Cvikov.
22.-24.9. Hrad Houska. Bitva s názvem "Tanec se smrtí" s opět jak jinak něž dokonalým scénářem. Silný příběh, plný emocí, který jsme si náležitě užili. Před samotnou bitvou jsme byli součástí několika ukázek. Opět akce plná přátel a smíchu.
29.9.-1.10. Sněm Modrého kříže. Toto se týká hlavně těch mých chlapáků, kteří jsou členové řádu a každý rok se sjíždí, aby probrali uplynulý rok a naplánovali následující. Součástí sněmu jsou i různé soutěže a hry.
20.-22.10. Rok se nám přehoupl a my vyjeli na téměř poslední akci této sezony a to do Cerekvic, kde se konala bitva tentokrát pod názvem "Dračí války". Gríšanda s Radarem vyhráli zlatého bludišťáka a dostali hlavní role v podobě draků a Elinka si hodila roli dračího mláděte, které jim bylo ukradeno a oni si pro něj přišli a své mládě vybojovali zpět. Večer proběhla samozřejmě v místní hospůdce opět merenda, při které jsme se náležitě pobavili.
17.-19.11. Rozloučení se sezónou v Řehlovicích (SHŠ Honesta). Pozvání na rozloučení se sezonou přijala Gríšanda s Radarem, Plecháčkem a Tomáškem. Byl to víkend plný zážitků, jehož součástí byl turnaj, výlet do důlních chodeb či na hrad Svojkov. 
31.12. Hopsa hejsa do Brandejsa :-) Konec roku jsme si užili na zámku v Brandýse nad Labem a stálo to za to. Byl to opět rok plný zážitků, který jsme zakončili ve společnosti úžasných přátel a zároveň s nimi vkročili do roku nového, na který už se teď těšíme :-) 

Na podzim byl ještě Mára na Bílé Hoře a ve volnu jsme si udělali výlet do IQ Landie.