Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Kronika 2020 - 2022:skupina historického šermu

Kronika 2020 - 2022


Rok 2020

V roce 2020 se objevil záhadný virus COVID-19, který se rozhodl navštívit kulturní akce všeho druhu a úspěšně posílat návštěvníky do nemocnic, a tak nám tu naší kultůru zatrhli :-(

Než se tak stalo, stačili jsme se sejít na výroční schůzi a pak ještě oslavit skupinové narozeniny. No a pak už jsme seděli doma a vyhlíželi lepší zítřky.

Čekání nám pomohl zpestřit pan Zdenek Nigrín, který na popud toho, že viděl fotky, na kterých jsme si upálili na zahradě vlastní čarodějnice, nás oslovil a nabídl skupinové focení u příležitosti oslav 15 let skupiny a byl to pro nás úžasný dárek. Focení se konalo ve dnech 22. - 24.5. a parádně jsme si to užili. 

Na léto byl virus tak mazaný, že se asi schoval před sluníčkem a nebo se jel někam opalovat a tak jsme využili volnějšího režimu, kdy nám popustili vodítka a 14.6. jsme se účastnili v Lesním divadle ve Cvikově oslav 100 let od vzniku divadla. Pro tuto příležitost jsme si připravili zbrusu novou pohádku a užili jsme si to jak my, tak diváci.
 27.6. Jsme v menším počtu tří ukrutných bojovníků (Gríšanda, Plecháček a Tomášek) za asistence naší Elinky, vyjeli do Horní police, dobývat místní most, který jsme jako každý rok úspěšně dobyli a setkali se s několika přáteli.
4.-5.7. Probíhaly tradiční ukázky se zaměřením na gotiku na hradě Houska, kam jsme jeli pomoct přátelům ze skupiny Bohemica Sanguis z Prahy. Zde je vždy volná atmosféra a celý víkend je provázen hromadou smíchu. Jezdíme sem rádi.

Protože na velké akce byl COVID-19 připraven v pozoru, aby mohl dorazit, vymyslel Hejkálek tah, na který nemohl vir nijak reagovat a to tak, že piráty, kteří se tradičně konají v Úštěku přesunul ku Hradci a to 17.-19.7. Sem dorazil jen Plecháček se svou rodinou, ale co do počtu,tak jich vlastně bylo víc než Garďáků :-D :-D :-D 
24.-26.7. Toto pro nás byl žůžo parádní víkend za hranicemi všedního poznání ... no celkově za hranicemi a to konkrétně v Polsku, kde jsme měli tu čest předvádět ukázky při prohlídkách ve věži v Sedlečíně - Siedlecin wieza, a to společně s "Bohemikou" :-) Z této akce bychom rádi udělali tradici, a každému, kdo neví kam by vyrazil na výlet, tuto věž doporučuji.
22.-23.8. A opět Houska, tentokrát ukázky z období třicítky a opět hromada smíchu, pohody a přátel.
4.-6.9. Konečně bitva, jupí. Konala se ve Vráži u Berouna a byla z období gotiky. Akci pořádal Šulcíno od Černých rytířů. Vše tedy probíhalo pod přísnou kontrolou, aby náhodou nepřišel na kukandu i ten slavný virus, ale akce byla moc fajn a užili jsme si to ve velkém ve společnosti přátel, kteří nám za ten rok moc chyběli.
12.9.  Cvikovské Ostrve. Tak, ty jsme ještě zvládli a byla to prostě super povedená akce. Od kultury jsme dostali k patnácti letům skupiny fotoknihu a veřejné gratulace, takže hromada dojetí a bylo tu odhaleno patnáct fotografií ze společného focení s panem Nigrínem, co rok, to jedna fotka. Děkujeme skupinám Fraters in Armis, Sordem, Šermířské Kumpanii a VíMa za úžasná vystoupení. Tento ročník vyhrála skupina VíMa a pohár tak putoval do Pardubic. skupina Fraters in Armis si zaslouží cenu nejlepšího diváka a Sordem zase nejlepších tanečníků u flašinetáře :-) :-) :-) Děkujeme všem, kteří se na akci jakkoli podíleli. Krásná hudba v podání dua Ondřej Pešl a Ctirad Macháně, která nám po tom hektickém dni dala hodinu naprostého relaxu a člověk se na tu chvíli cítí, jako by byl v jiném vesmíru. Prostě tak ... Prostě velké díky všem!!!

No a pak to přišlo, COVID-19 se vrátil z dovolené a začalo se vše opět zavírat, vodítka nám zkrátili a dojezdilo se ... Bitva na Housce byla zrušená a jediná akce, na kterou jsme ještě proklouzli a uzavřeli tak celý rok 2020, byly ukázky při prohlídkách na Stránově a to 3.10. Den to byl už chladnější, ale užili jsme si ho ve společnosti "Bohemiky" a měli sebou našeho super fotografa Zdendu Nigrína. Opět nechyběla hromada srandy a domů jsme jeli s pocitem, že snad v roce 2021 bude té srandy už zase mnohem víc :-)
........
 
Rok 2021

Covid-19 se této planety drží zuby nehty a tak stále vyhlížíme lepší zítřky a opět sedíme doma. V mezičase jsme zvládli uskutečnit výroční schůzi a bohužel víc nic. Od května už máme alespoň možnost tréninků a tak se snažíme naše těla opět přesvědčit k pohybu a aktivitě :-) :-) :-) Těšíme se na akce, neb se blíží léto a s jeho příchodem se i virus chystá opět na dovolenou  a nastalo rozvolňování :-)
26.-27.6. Konečně jsme se dočkali a s nadšením přijali pozvání do Karlova údolí (Šluknov). Zde jsou ruiny bývalých lázní, které se snaží obnovit z vlastních sil manželský pár, který se do tohoto údolí zamiloval a neváhali ani chvilinku areál koupit. My zde postavili stany, vystavili zbraně a připravili si soutěže a pár ukázek šermu. Plecháček si nemohl odpustit novou jizvu a tak si přivezl šrám pod okem :-) Svezli jsme se na lodičkách, které zde byli po prvé puštěné na vodu a celý víkend si náramně užili. Pomohl nám Gimli a byl s námi Toník se Syskou. Samotný areál si určitě zaslouží pozornost, návštěvu a pomoc :-) 
3.-4.7. se konala malá Houska, kde probíhaly při prohlídkách ukázky z gotiky. Akci pravidelně pořádá Bohemica Sanguis. Užít si atmosféru na Housce jel Pavlík, Ivan a Tomášek a přijeli plní úžasných zážitků. Mimo jiné si zde Pavlík i zahrál čerta a pekelně mu to sedlo.
16.-18.7. Pro velkou radost všech se opět konal Úštěk, a tak se sjeli piráti z různých koutů naší země, aby spolu popili, rabovali, bojovali a plavali :-) Na bitvu jel Plecháček s celou rodinkou a trávil zde celý týden, v pátek se k němu přidal Pavlík a v sobotu se za nimi přijel podívat Ivan. Proběhla tradiční čtvrteční párty i páteční rabování. V sobotu nechyběl pořádný přívaláček a tak si i všichni zaplavali, kopali příkopy a zákopy ... pořádně je to propláchlo a pláž opět splynula s jezerní hladinou. Nic to však nemění na tom, že si to pořádně užili a mají na co vzpomínat :-) 
   Protože má Garde šílenou šéfovou, tak plánovanou týdenní dovolenou všem zpestřila kulturní vložkou, kdy jsme 31.7. vyjeli do České Lípy na Vodní hrad, kde se konala bitva z období husitů. Den to byl hezký, počasí přálo a my si ten boj po tak dlouhé pauze náležitě užili. Protože druhý den odjížděla většina Garďáků na dovolenou, jeli jsme večer domů ... jen Gríša ml. zatoužil po večerní zábavě, plný korbel mu zachutnal, a tak jsme jim ho tam nechali :-) A aby toho nebylo málo, den po příjezdu z dovolené 7.8. jsme si užili vystoupení na Klikobraní v Kytlicích. I zde bylo nádherně, byl to den plný zábavy a udělat radost druhým, dělá radost nám.
Poslední víkend v srpnu jsme si dali soustředění a věnovali se přípravám na Cvikovské Ostrve, které se konaly 11.9. Víkend to byl podařený, plný přátel a moc jsme si to užili. Opět jsme si mohli zahrát "Rockyho", což nás naplnilo velkým štěstím a večer jsme zakončili ohnivou show, ve které se Toníkovi povedlo zhasnout kouli v letu, což se jen tak nevidí :-) :-) :-) Soutěže se účastnily skupiny: Sordem, Fraters in Armis a Bohemica Sanguis. Pohár si odvezla skupina Sordem :-) Hudebně nás doprovázela kapela Trificus. Další Ostrve pokud podmínky dovolí a přátelé budou chtít přijet se budou konat v roce 2023.
24.-26.9. Poslední akcí roku 2021 byla gotická bitva na hradě Houska, kam si to jeli užít Pavlík, Tomášek a Ivan s partnerkou Háňou. 

Tímto sezona skončila a nyní s napětím vyhlížíme rok 2022, ve kterém jak doufáme se ve zdraví potkáme :-) 
........ 

Rok 2022


Pro tento rok to vypadá, že to Covida přestalo bavit a my si konečně můžeme užívat sezonu na plno.
11.2. Jsme měli výroční schůzi a poté k nám přijeli přátelé ze skupiny Šermířaká Kumpanie "naši Kokoni" a užili jsem si odpoledne plné her, soutěží, jídla, pití a smíchu. Bylo to krásné zahájení sezony, které jsem si opravdu moc užili :-) 
23.4. Se konal konečně několikrát odkládaný ples v České Kamenici nesoucí se v duchu Bílé Hory. Vyjeli jsme natěšení a užili si noc plnou tance a krásných vstupů od Řádu Černých Rytířů, kdy vše jako obvykle zakončili půlnočním překvapením a ani tentokrát nezklamali. 
30.4.  Na tento den jsme se připravovali od začátku roku. Pro "cvikováky" jsme přichystali u příležitosti pálení Čarodějnic opět stezku odvahy. Ráno proběhl úklid lesa a odpoledne samotná příprava stanovišť. Počasí nám přálo a moc jsme si to užili. Domů jsme se dostali až pozdě v noci, ale stálo to za to a pevně věříme, že si to užili i naši návštěvníci :-) Zde musím moc poděkovat za pomoc našim přátelům ze Šermířské Kumpanie, Světluškovi a Janu Kouřilovi, bez jejich pomoci bychom se neobešli a jsme moc rádi, že je máme :-) 

No a pak už přišel nejvíc očekávaný víkend tohoto roku a to 6.-8.5. CVIKOVSKÉ HŘMĚNÍ - DÉMON MIDGAR. Přípravy na tuto akci probíhaly vlastně celé  čtyři roky, od doby co jsme pořádali bitvu naposledy a zcela se nám nepovedla, protože ji provázely technické potíže. Scénář byl super a zasloužil si opravit reputaci a na víc jsme se rozhodli pro gotiku a rozhodně nelitujeme. Počasí vyšlo a bitva se opravdu povedla, moc jsme si to užili a vychutnali až do konce. Již celý týden před bitvou jsme naváželi, budovali, stavěli a chystali, aby bylo vše připraveno na příjezd našich přátel. Sobotní den nám zpestřila kapela Trifikus, flašinetář, přijel ten nejlepší trdelník z České Lípy, děti si mohli hrát v dětském koutku, svézt se na koních, či si nechat něco namalovat na obličej. K dispozici bylo občerstvení a opravdu nepršelo :-) :-) :-) I zde musím poděkovat Světluškovi, který s námi trávil od Čarodějnic celý týden a pomáhal nám s přípravou, muzikou, ozvučením. Dále Šermířské Kumpanii a Tondovi Matějkovi za pomoc s přípravami a ztvárnění hlavních rolí. Syse za úžasné masky. Martinovi Posseltovi za hospodu a Štefanovi Pintérovi za postarání se o hladová bříška :-) A také všem našim přátelům, kteří přijeli a bez nichž by se bitva uskutečnit nemohla a také divákům :-) Akci podpořili: Město Cvikov - Odbor Kultury, Město Cvikov, Technické služby Cvikov, Kynologický klub Cvikov, UNIHOLZ Milan Nechutný - pila Cvikov. 

14.5. Hopsa hejsa do Brandýsa :-) Tento víkend slavila jedna úžasná dáma své nádherné devadesáté narozeniny a nám bylo ctí být součástí její oslavy na zámku v Brandýse nad Labem. Bábí Albrechtová se nesmazatelně vepsala do paměti mnoha šermířů, když se svou rodinou natáčela bitvy, vydávala Šermířské listy, evidovala všechny skupiny a jejich adresy ... Takže Bábinko, ještě jednou vše nejlepší :-) 

Následoval víkend v Odolene Vodě, kde 21.5. proběhla gotická bitva. Páteční večer nám zpestřila bouřka, která si sebou chtěla vzít i všechny stany a tak to bylo na chvíli dobrodružné, ale do dalších dní se počasí umoudřilo a akci jsme si užili. Jeden zážitek jsme si z akce ale ještě odvezli, a to když v sobotu v noci procházel kolem tábora jakýsi již značně unavený muž a řval, že vše rozkope ... no a Pája se rozhodl vyběhnout ... rozhodli se vyběhnout i Wendy, Jára a Gimli ... pán telefonoval a řešil něco se svou partnerkou, tak žádný boj mimo plán naštěstí nenastal, ale hláška "tvl ono na něj vyběhlo nasrané křoví až z toho ten týpek zahodil telefon" už ve mě zůstane na vždy :-) :-) :-) 

28.5. Jsme jako již tradičně vystupovali v Jablonném v Podještědí, kde se konaly slavnosti a 4.6. se konal Dětský den v Malé Veleni. Tato akce byla komorní, ale o to víc jsme si to užili, děti byly úžasnými fanoušky a celý den si s námi hrály.