Svet-Stranek.cz
skupina historického šermu
SHŠ GARDE

Úvod:skupina historického šermu

Úvod

     O skupině SHŠ Garde
IČO:22732331   Do roku 2021 přejeme všem mnoho radosti, zdraví a každý ať najde svou správnou cestu ke svým cílům :-) Těšíme se na setkání jak v životě osobním tak i na bojišti :-) 

Zakládající členové jsou u šermu zhruba od roku 1984, kdy se "Gríša" podílel na založení Rytířů Lužických hvozdů z Nového Boru, po několika letech pak pod jeho taktovkou vznikla skupina Cvikovští Žoldnéři.
    Po odchodu z této skupiny přišla stagnace, což se nelíbilo "Gríšandě" a tak v roce 2005 vznikla skupina historického šermu Garde ze Cvikova. Počátky byly divoké, členové přicházeli a odcházeli a chvíli to vypadalo na zánik, ale postupně se skupina ustálila a 17.6.2008 vzniklo občanské sdružení - dnes spolek.
    Dnes má skupina 7 aktivních členů, jednoho kuchaře,  jednu čestnou členku a jednoho uchazeče.

    Snažíme se napodobovat převážně období gotiky, renesance i třicetileté války a okrajově nám nejsou cizí ani piráti. Více méně se snažíme zapadnout alespoň do nějakého koukatelného minima, ale máme před sebou ještě dalekou cestu.  Postupně skupinu vybavujeme a za to musíme ne v malé části poděkovat i městu Cvikov, které nám ve všem vychází vstříc a i finančně nás podporuje. Zároveň spolupracujeme s Odborem kultury.

    Účastníme se různých plesů, městských oslav a slavností, bitev, společenských a kulturních akcí. Podílíme se na pořádání pálení čarodějnic ve Cvikově, účastnili jsme se Pašijových her  v České Lípě, rádi jezdíme na Piráty na jezeře Chmelař v Úštěku a nebo jsme si zahráli i Sněhurku a 7 trpaslíků :-). Díky Cvikováčku pod vedením pana Václava Macely jsme měli k dispozici i prostory v ubytovně Cvikováčku, spoluorganizovali jsme dětský tábor, vystupovali na Dětském dnu a organizovali několik soutěží a v neposlední řadě jsme byli k vidění na Děti lesu, les dětem. V měsíci září 2014 se k naší nevoli změnilo vedení Cvikováčku a budoucnost ubytovny šla jiným směrem ... Je to smutné, ale od ledna 2015 máme k dispozici nové prostory od Odboru kultury v bývalém "kulturáku" a spolupráce s městem stále zůstává. 

Ve městě Cvikov tradičně pořádáme bitvu pod názvem Cvikovské Hřmění a to v měsíci květnu. A protože je vždy jednou za dva roky v toto datum Frýdlant, rozhodli jsme se akci střídat.
Bitva bude v roce 2022!!!


V  roce 2013 jsme také ve spolupráci s Městem Cvikov - Odborem kultury pořádali první ročník akce pod názvem Cvikovské Ostrve a to v měsíci září. Jedná se o soutěž skupin historického šermu o nejlepší vystoupení.
V plánu jsou na 11.9.2021
 

 Nabízíme

    Dětské soutěže, občasně dobovou kuchyň, výstavu zbraní, které si mohou děti vyzkoušet, ukázky soubojů, turnaj z období gotiky či vystoupení pro děti z období třicetileté války (pohádky). Dále máme asi pětiminutové vystoupení na hudbu, kde se nemluví. Roxana - jde o příběh z období gotiky a tématem je odjakživa známý milostný trojúhelník. Vystoupení je vhodné na plesy. Další vystoupení podložené hudbou je fantasy příběh pod názvem Rustador a nebo obnovené gotické vystoupení Smrt a Život či nové vystoupení, které mělo prozatím jen jednu premiéru "Rocky" a určitě stojí za to, ho vidět :-). Nabízíme i stezku odvahy a v neposlední řadě nesmím opomenout ohnivé vystoupení, kterým se též můžeme pochlubit :-) 


Program jsme schopni přizpůsobit požadavkům případných zájemců.